Jęczmień ozimy z racji wcześniej przypadającego terminu siewu w porównaniu do pozostałych zbóż jest w większym stopniu narażony na atak ze strony patogenów chorobotwórczych. Rozwojowi chorób sprzyja zachwaszczenie upraw, stąd ważna jest jesienna likwidacja chwastów.

Zaniechanie walki z chwastami jesienią to zdecydowanie trudniejsze ich zwalczanie w okresie wiosennym, ponadto chwasty jednoliścienne oraz porażone w okresie jesiennym uprawy są siedliskiem chorób, chociażby mączniaka czy plamistości siatkowej jęczmienia.

W jęczmieniu ozimym zwalcza się zarówno chwasty jednoliścienne, jak i dwuliścienne. W zależności od pola dominować mogą szczególnie uciążliwe: miotła zbożowa, przytulia czepna, chaber, mak, chwasty rumianowate.

Jesienią przeciwko chwastom jednorocznym dwuliściennym i wieloletnim wykorzystać można (do lutego 2016) Aminopielik Super 464 SL oparty o 2,4-D w postaci soli dimetyloaminowej i dikamba, jednak Aminopielik Super 464 SL oparty o 2,4-D i dikambę nie ma w rejestracji jęczmienia ozimego. Zawierający substancję czynną 2,4-D herbicyd Esteron 600 EC zarejestrowany jest do ochrony przed jednorocznymi chwastami dwuliściennymi. Herbicydy oparte o 2,4-D skuteczne są w walce z chwastami z rodziny kapustowatych, dikamba dobrze radzi sobie z przytulią czepną.

Stosując preparaty oparte o 2,4-D, dikamba, a więc należące do grupy regulatorów wzrostu należy zwrócić uwagę na panującą temperaturę, bowiem herbicydy na bazie tych substancji czynnych zalecane są w temperaturach wyższych niż 8°C.

Cougar 600 SC i Legato Plus 600 SC oparte o iozoproturon i difunfenikan zarejestrowane są do walki z chwastami jedno- i dwuliściennymi.

Do walki z miotłą zbożową zastosować można Axial 100 EC oparty o pinoksaden oraz Expert 600 EC, Komplet 560 SC i Komandos 560 SC na bazie difunfenikanu i flufenacetu, które zwalczą także chwasty dwuliścienne. Przeciwko miotle użyć można również herbicydów z substancją czynną chlorotoluron: Lentipur Flo 500 SC i Tolurex 500 SC oraz oparty o izoproturon preparat Protugan 500 SC, które zwalczają większość uciążliwych chwastów dwuliściennych. Z miotłą i innymi poradzi sobie także Cayman 600 SC zawierający izoproturon i diflufenikan oraz oparty o prosulfokarb herbicyd Boxer 800 EC, który zarejestrowany jest do wczesnej jesiennej ochrony przed zachwaszczeniem (BBCH 00-13 upraw)

Podobał się artykuł? Podziel się!