PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Odchwaszczanie zbóż jarych

Odchwaszczanie zbóż jarych

Autor: Adam Paradowski – IOR-PIB w Poznaniu

Dodano: 27-04-2012 15:41

Tagi:

Stosunkowo prosty program odchwaszczania zbóż jarych nie uległ większym zmianom, tym samym można go potraktować jak powtórkę ochrony z poprzednich lat.Zabezpieczenie zbóż jarych przed zachwaszczeniem należy do jednych z najłatwiejszych zabiegów ochroniarskich. Mimo kilkudziesięciu kombinacji herbicydowych czas ich stosowania ograniczony jest do jednego podstawowego terminu. Wszystkie opryski wykonuje się nalistnie, już w momencie kiedy można rozpoznać siewki wschodzących chwastów. Okres stosowania herbicydów nalistnych zamknięty jest w fazach od 2 liści (BBCH 12) do fazy liścia flagowego (BBCH 37), chociaż żaden z preparatów tak szerokiego czasowo zakresu stosowania nie posiada.
Podobnie jak w zbożach ozimych, najwięcej możliwości odchwaszczania posiada pszenica, z kolei odwrotnie jak w ozimych program ten jest równie szeroki (a w niektórych przypadkach bardziej obszerny niż dla pszenicy) dla jęczmienia jarego. Pszenżyto jare zajmuje miejsce pośrednie, a owies posiada najmniej możliwości odchwaszczania lecz bardziej jest to związane z niepełną rejestracją niż fitotoksycznym działaniem herbicydów na ten gatunek zboża.

Najwcześniej, bo już od fazy 2 liści można stosować dwa bardzo podobne do siebie herbicydy: Factor 365 SE i Mustang 306 SE (Deresz 306 SE). Można je stosować do fazy drugiego kolanka zbóż. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ herbicydy te potrafią zniszczyć chwasty także starsze (około 8–10 liści). Proces ich ginięcia początkowo jest niewidoczny i długotrwały. Okres od zabiegu do całkowitego zniszczenia starszych okazów może trwać nawet około jednego miesiąca, jednak mimo braku zewnętrznych objawów obumierania, chwasty te praktycznie już nie konkurują po kilkunastu do kilkudziesięciu godzinach od zabiegu. Mustang Forte 195 SE działa podobnie, lecz jego okres stosowania jest krótszy.
Największa grupa herbicydów w zbożach jarych jest stosowana od fazy trzeciego liścia (w praktyce można to uznać za początek krzewienia). W tabeli zamieszczono te preparaty, począwszy od herbicydu Mocarz 75 WG (Nokaut 75 WG), aż do Axial 100 EC.

I właśnie Axial 100 EC otwiera grupę herbicydów przeznaczonych do zwalczania owsa głuchego w zbożach jarych. Preparat ten wymaga łącznego stosowania z adiutantem Adigor 440 EC. Udział adiuwanta w cieczy opryskowej musi być trzykrotnie większy niż samego preparatu. W tym samym celu można jeszcze zastosować Grasp 400 SC. Owies głuchy można zwalczać także preparatami zawierającymi fenoksaprop-p-etyl. Pierwszym środkiem z tej grupy była Puma Uniwersal 069 EW, kolejne to Agria Fenoksaprop, Fantom i Foxtrot (wszystkie 069 EW). Ponadto eliminować owies głuchy można przy pomocy preparatów Attribut 70 WG (Attribut 70 SG) oraz Apyros 75 WG (Nylon 75 WG). Pierwszy w słabym stopniu ogranicza chwasty dwuliścienne, drugi równocześnie wykazuje dobry efekt chwastobójczy w stosunku do tej grupy. Jak do tej pory nie ma możliwości zwalczania owsa głuchego w owsie siewnym.

Pozostałe herbicydy zalecane są do zwalczania tylko chwastów dwuliściennych. Według etykiet należy je stosować od 4 liścia czyli także od początku krzewienia (trzy w pełni wykształcone liście i początek czwartego uznaje się za początek krzewienia). W grupie tej mieści się znaczna liczba herbicydów zaliczanych do regulatorów wzrostu. Wymienić tu można wszystkie Aminopieliki i Chwastoxy (i ich zagraniczne odpowiedniki). Pierwsze bazują na 2,4-D, drugie na MCPA. Są herbicydami zarówno o jednej podstawowej substancji aktywnej jak i fabryczne mieszaniny uzupełnione dikambą, dichloropropem i/lub mekopropem. Przede wszystkim zwalczają wszystkie gatunki chwastów kapustnych z samosiewami rzepaku na czele. W zależności od komponentów niszczą także inne gatunki dwulśiscienne. Pewnym wyjątkiem w tej grupie jest nowo zarejestrowany Chwastox MP 600 SL. Nie zawiera w składzie MCPA, a jedynie mekoprop. Zalecany jest tylko w mieszaninie z Chwastoxem Turbo 340 SL. Wszystkie regulatory wzrostu powinny być stosowane w temperaturze przekraczającej 8oC.

Zdecydowanych nowości do odchwaszczania zbóż jarych nie ma. Pojawiła się znaczna grupa herbicydów w ramach importu równoległego i odpowiedników herbicydów już od dawna znajdujących się na rynku. W zamieszczonej tabeli herbicydy o takich samach substancjach aktywnych nie zostały w pierwszej kolumnie oddzielone od siebie. Warto zwrócić uwagę na bardziej liczne grupy „takich samych preparatów”. Można tu wymienić kolejne odpowiedniki preparatu Grodyl 75 WG (amidosulfuron), którymi są Amido, Amidosul i Sulfan (wszystkie 75 WG). Jeszcze bardziej liczne zaopatrzenie rynku jest w tribenuron (7 preparatów), którego pierwszym przedstawicielem był Granstar 75 WG. Obok środków z importu równoległego pojawiają się formy tego preparatu produkowane w technologii SX (np. Granstar SX 50 SG). Są to środki między innymi o ulepszonej rozpuszczalności. Posiadając tą cechę, z jednej strony są bardziej skuteczne w swoim chwastobójczym działaniu, z drugiej o wiele lepiej wymywają się podczas mycia opryskiwaczy. Ta druga cecha znacznie zmniejsza procent uszkodzonych plantacji po nieprecyzyjnym (mniej dokładnym) myciu sprzętu opryskowego. Technologia ta po raz pierwszy została zaprezentowana podczas rejestracji środków Calibre i Praga oraz Granstar Ultra i Picaro (wszystkie SX 50 SG). Te dwie pary herbicydów posiadają po dwie substancje aktywne w innych proporcjach. Powoduje to, że ich zakres zwalczanych chwastów jest inny. Jest to znakomity przykład mieszanin, na podstawie których uwidacznia się fakt, że nie tylko skład substancji aktywnych, ale także ich ilości i proporcje mają bezpośredni wpływ na zakres zwalczanych chwastów.

Do mniej popularnych „nowości” należy pojawienie się nowej etykiety Lontrelu 300 SL. Z jej treści usunięto możliwość wykonywania zabiegów w zbożach. Póki ważność zachowuje jeszcze „stara” etykieta zboża można odchwaszczać tym preparatem oficjalnie.

W celu zwiększenia efektywności stosowanych herbicydów należy wskazane preparaty stosować łącznie z adiutantami. Jak już wspomniano Adigor 440 EC zawsze należy stosować w dawce trzykrotnie wyższej niż sam preparat. Atpolan 80 EC i Olbras 88 EC najczęściej zalecane są w dawce 1,5 l/ha, Silwett w dawce 0,1 l/ha, a wspomagacz Trend 90 EC należy aplikować w stężeniu 0,05% (50 ml wspomagacza na każde 100 l wody). Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • krzysiek 2017-04-07 04:29:02
  Ciekawy jestem opini oprysku atributem od rolnikow stosujacych odchwaszczanie atributem od dluzszych lat , poniewaz okolo osmiu lat temu odeszlem od stosowania atributu na odchwaszczanie . A dlaczego odeszlem bo nigdy jeden oprysk nie byl calkowicie skuteczny trzeba bylo powtazac , na jednoliscienne chwasty zastapilem atribut puma co moge powiedziec ze jest skuteczniejsza . Chodz wiadomo ze skutecznosc oprysku zalezy od warunkow atmosferycznych i od wilgotnosci gleby , to w dobrych warunkach pogodowych przeprowadzony oprysk atributem jakos sie nie sprawdzal . Mysle ze puma jest wiele bardziej skuteczniejsza na miotle zbozowa jak atribut ,ale wystapienie chwastow takich jak perz , czy wyczyniec , i roznych tego typu trawiastych i palmowatych zmusza mnie do powrotu do atributu . Jak wiadomo Puma jest najlepsza na miotle lepsza jak atlantis dobrze szlak trafia tez po niej owies gluchy . Atribut to jest taki srodek ktory przy zachlodzeniu niskiej temperatury jest bardzo slabo skuteczny a zazwyczaj wcale nie skuteczny przy dobrej pogodzie tez slabo idzie, ale kazdy moze miec rozne zdanie co do dzialania jego , ale oprysk nim najlepiej powturzyc przy dobrej pogodzie to wtenczas moze poskutkuje . Ale jestem ciekaw co mowia inni o atribucie bo ja go juz znam . Ale mysle ze na dobra skutecznosc jest zawsze dobrze zwiekszanie dawki srodka az dotakiej ktora swobodnie dziala , tylko wymaga to grubszego portfela . A wracajac do skutecznosci srodkow chwastobujczych to rzecz sie ma podobnie jak granstar do mustanga kto sprubowal opryskiwac na chwasty dwuliscienne mustangiem to juz nigdy nie wruci do oprysku granstarem poniewaz chce sie pozbyc calkowicie problemow z przyslowiowa przytulja czyli lipczyca . Naprawde srodek a srodek roznice sa wielkie miedzy nimi a skutecznosc rozne , napewno zbiegiem czasu zaklady i labolatoria srodkow chwastobujczych beda wprowadzac na rynek coraz to lepsze i skuteczniejsze srodki ale terazniejszosc jest jaka jest dzisiaj i musimy dobierac i przebierac w tym co jest aktualnie na rynku srdkow chemicznych . A jeszcze jak ktos moze cos powiedziec z doswiadczenia o apyrosie jak dziala i na co najlepiej bo go nie stosowalem , to bym bardzo prosil bo mam problemy okropne jak nigdy z perzem miotla trawica itp , napewno jest ktos taki co z doswiadczenia swego podzieli sie dobra rada a ja z checia poslucham .
 • jarki 2012-05-15 19:59:53
  wzajemnie
 • sprawiedliwy 2012-05-15 15:46:01
  bez urazy ale gdzie te rozmowy o rolnictwie bo jakos ich nie zauwazyłem?, a wklejanie linków na forum jest nudne lub dyskusja 3 osob! wybacz ale to forum jest martwe!! a to ze gazeta ma iles lat to zadna gwarancja !!!! a robiac wpisy pod artykułami cos sie przynajmniej dzieje i widac zainteresowanie , sorki nie mam nic do Ciebie ale tak to wyglada z mojej strony a namawianie kogos bez przerwy tez stało sie nudne bo w zyciu tak jest ze nic na siłe a Ty pouczasz kazdego by pisał na tym forum co Ty jestes ale jak widac jakos nie przyciagnałes uwagi . Podjałes ambitne działanie i to sie chwali tylko jest małe ale:) fora juz sie ludziom znudziły i oczekuja czegos wiecej, czegos nowego a jest ich tyle ze nie wiadomo gdzie zagladac,wiec samo zaproszenie na forum niestety nie wystarczy drogi kolego ale zycze Ci powodzenia
 • jarki 2012-05-15 14:47:07
  NIEMA MOJEGO FORUM JEST FORUM FARMERA !!!!

  Na ten portal a właściwie FORUM przyszedłem z grupą osób po buncie na innym forum
  postanowiliśmy stworzyć forum od początku a wybrałem właśnie forum farmera bo było martwe a fermer{wcześniej młody rolnik} to najstarsza gazeta rolnicza i to była gwarancja że nie będzie chamstwa ani dziecinady jak na innych forach tylko rozmowy o rolnictwie
 • sprawiedliwy 2012-05-15 14:14:32
  ale Ty nie jestes jednym z tego portalu, i sa dwa oddzielne fora a to Twoje na które tak zachecasz nikt nie zaglada, ale i tak Cie lubie:)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.88.161.108
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.