Coraz większą popularnością cieszą się odmiany mieszańcowe zbóż, w tym żyta, które mają wysokie możliwości produkcyjne. Żyto hybrydowe wymaga dbałości o uprawę już w okresie jesiennym, jeśli plantatorowi zależy na uzyskaniu wysokiego plonu.

Dla roślin w dobrej kondycji, faza BBCH 11/12 to właściwy moment na przeprowadzenie zabiegu odchwaszczania. Nie należy odkładać zabiegu do wiosny, chociażby dlatego, że jesienna walka z chwastami jest łatwiejsza i bardziej skuteczna w porównaniu do zabiegów wiosennych, kiedy chwasty są już starsze.

Do stosowania w terminie jesiennym wykorzystać można mieszaniny dwu-, trzyskładnikowe zwalczające szerokie spektrum chwastów. W terminie jesiennym walce z chwastami jednorocznymi jedno- i dwuliściennymi w uprawach żyta stosuje się np. preparat oparty o: pendimetalinę i izoproturon.

Przy dużym nasileniu miotły zbożowej dobrze jest stosować mieszaniny z udziałem diflufenikanu, wykorzystuje się np. mieszaninę diflufenikanu i izoproturonu lub trójskładnikową mieszaninę jodosulfuronu, mezosulfuronu z diflufenikanem. Sam diflufenikan jest skuteczny w walce z wyczyńcem polnym. Do mieszaniny diflufenikanu i izoproturonu można dodać chlorosulfuron w celu zwiększenia skuteczności działania przeciwko samosiewom rzepaku, do walki z chabrem bławatkiem i tasznikiem pospolitym.

Doradcy KWS informują, że preparaty oparte diflufenikan korzystnie jest stosować w uprawach żyta z wcześniejszego terminu siewu. Natomiast na plantacjach, gdzie żyto siano w terminie późniejszym dawki większe niż 50-60 g diflufenikanu na hektar mogą powodować przyhamowanie wzrostu roślin oraz przyczyniać się do powstania przebarwień na liściach.

Sytuację taką będziemy obserwować, jeśli po wykonaniu zabiegu temperatura powietrza przez kilka kolejnych dni obniży się poniżej 0°C. Przy niekorzystnym układzie temperatur zahamowanie wzrostu u roślin z późnego siewu może nie dopuścić do osiągnięcia przez żyto fazy pełni krzewienia przed spoczynkiem zimowym. Obserwowane przy niższych temperaturach niekorzystne objawy ustępują przy ok.10°C.

Podobał się artykuł? Podziel się!