- Wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o odpowiedzialne postępowanie z pustymi opakowaniami po ośrodkach ochrony roślin, mogą być rolnicy. Z naszych badań wynika, że ponad 70 proc. z nich wie jak postępować i oddaje opakowania do sklepów. To efekt wieloletniej edukacji, którą prowadzimy już od 13 lat pod hasłem Liczy się każde opakowanie. Teraz chcielibyśmy dotrzeć z naszym przekazem do szerszej grupy odbiorców – do właścicieli ogrodów, działkowców czy miłośników balkonowych roślin. Wierzymy, że wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia możemy zrobić więcej – powiedziała Aleksandra Mrowiec z PSOR.

- Jedną z największych przeszkód do właściwego postępowania z odpadami jest u wielu Polaków brak wiedzy lub pewności jak segregować odpady. Często zastanawiamy się do jakiego pojemnika wrzucić dany przedmiot. Ta infografika to bardzo potrzebna „ściągawka”, która rozwiewa wątpliwości - podkreślił Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia.

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin w 2004 roku zainicjowało utworzenie ogólnopolskiego systemu zbiórki opakowań po środkach ochrony roślin – Systemu PSOR. System ten stał się modelowym rozwiązaniem dla użytkowników środków ochrony roślin. Rolnik podczas przygotowań do zabiegu ochrony roślin trzykrotnie płucze opróżnione opakowanie a następnie oddaje je do sklepu. Nie ponosi żadnych kosztów.

Sklep przyjmuje opakowania, a Operator Systemu odbiera je i zagospodarowuje. Zebrane odpady są poddawane recyklingowi i procesowi odzysku energetycznego w spalarniach i współspalarniach. W ten sposób System PSOR implementuje przepisy prawne, które zobowiązują użytkowników środków ochrony roślin do zwracania opakowań, sprzedawców do ich przyjmowania, a producentów i importerów do zorganizowania systemu zbiórki i zagospodarowania opakowań.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!