Ogrodnica niszczylistka jest chrząszczem podobnym do chrząszcza majowego, ale znacznie mniejszym (10-12 mm). Spód ciała jest zielony z połyskiem, głowa i przedplecze są zielononiebieskie, a pokrywa pancerzyka - brązowa. Lot chrząszczy może odbywać się już w maju.

W glebie szkodliwe są pędraki, które uszkadzają korzenie, co może osłabić wzrost roślin. Istotne jest, aby przed założeniem plantacji sprawdzić obecność pędraków w glebie. Dorosłe osobniki ogrodnicy podczas aktywnego lotu (maj-czerwiec) wygryzają w liściach roślin nieregularne otwory. Uszkadzają także rozwijające się kwiaty i owoce. Przy dużej liczebności szkody mogą być dotkliwe.

Zwalczanie ogrodnicy niszczylistki prowadzi się w okresie jej intensywnego lotu. Najlepsze efekty uzyskać można wykonując oprysk roślin preparatem kontaktowym lub kontaktowo-wgłębnym, np. Decis 2,5 EC. Pomocne są tez pułapki do odłowu chrząszczy, które sprawdza się co 2-3 dni, aż do końca czerwca.

Oprócz zabiegów chemicznych zalecana jest również walka mechaniczna z pędrakami. Istotne są zabiegi agrotechniczne za pomocą, np. glebogryzarki. Pędraki podczas uprawki wyrzucone są na powierzchnię i zjadane przez ptaki. Zaleca się również uprawę gryki, która zawiera niekorzystne dla pędraków taniny. Z biologicznych metod polecane są preparaty zawierające drapieżne nicienie, np. Larvan.

Podobał się artykuł? Podziel się!