Są uprawy kukurydzy, gdzie omacnica prosowianka uszkadza 80 proc plantacji. Tak wysokie proc. uszkodzeń występuje z monokulturą upraw kukurydzy już nie tylko na południu kraju, ale też na zachodzie, w Wielkopolsce. Omacnica prosowianka atakuje plantacje kukurydzy na obszarze całego kraju wykazując pewne preferencje co do zasiedlania kukurydzy.

Drugi oprysk w kukurydzy przeciwko omacnicy prosowiance, należy przeprowadzić w szczycie masowego wylęgu larw. W tym roku termin ten przypada od 18 do 20 lipca.

– W tej chwili trwają masowe wylęgi larw. Co dociekliwsi mogą znaleźć na swoich roślinach, w jej środkowych częściach, na blaszkach liściowych na ich dolnej stronie puste złoża jaj. Na plantacjach wielkoobszarowych, gdzie uprawa jest prowadzona w płodozmianie, omacnica zasiedla pasy brzeżne do 20 – 30 m w głąb plantacji (jeśli nie są przecięte ścieżkami przejazdowymi) i tam będą widoczne puste złoża jaj – powiedział w rozmowie z redakcją dr hab. Paweł Bereś z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Rzeszowie Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu – Państwowego Instytutu Badawczego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!