CAPALO 337,5 SE jest trzyskładnikowym fungicydem systemicznym, który działa zapobiegawczo i interwencyjnie. Litr środka zawiera bowiem 62,5 g epoksykonazolu (związek z grupy triazoli), 200 g fenpropimorfu (z grupy morfolin) oraz 75 g metrafenonu – nowej substancji aktywnej z grupy benzofenonów. Substancje te nie tylko się uzupełniają, ale także wspomagają swoje działanie.

Metrafenon oddziałuje na wegetatywne i generatywne stadia rozwojowe grzyba, co uniemożliwia jego przemiany i rozrost. Blokuje powstawanie strzępek infekcyjnych i zarodnikowanie na powierzchni liści. Zatrzymuje także rozwój oraz niszczy strzępki penetrujące wewnątrz tkanek liścia. Substancja działa w roślinie systemicznie. Po oprysku jest bardzo szybko przemieszczana w roślinie.

Epoksykonazol jest jednym z najnowszych związków z grupy triazoli. W odróżnieniu od innych triazoli epoksykonazol przemieszcza się równomiernie w liściach ku ich wierzchołkom, zapewniając stałą ochronę na całej powierzchni blaszki liściowej przez długi czas.

Fenpropimorf należy do grupy morfolin. Działa systemicznie w roślinie, charakteryzuje się dobrym wchłanianiem i działaniem w niskich temperaturach. Jego obecność wpływa korzystnie na transport epoksykonazolu.

Na uwagę zasługuje formulacja SE preparatu, co oznacza, że jest to koncentrat w postaci stałych cząstek i małych kapsuł zawieszonych w wodzie. Dzięki temu kropla cieczy użytkowej przylega znacznie większą powierzchnią do blaszki liściowej. Ciecz jest także bardzo dobrze wiązana z powierzchnią opryskiwaną i odznacza się dużą odpornością na zmywanie. Następstwem tych cech jest bardzo szybkie wnikanie substancji aktywnych do rośliny i rozpoczęcie działania.

Capalo 337,5 SE jest zarejestrowany do stosowania w uprawie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego w celu ochrony przed łamliwością podstawy źdźbła, fuzaryjną zgorzelą podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym zbóż, rdzą brunatną, rdzą jęczmienia, septoriozą liści plew, rynchosporiozą i plamistością siatkową.