Farmer z powiatu bialskiego, wpis nr 2

20 kwietnia opryskałem jęczmień środkiem na chwasty dwuliścienne. Zastosowałem Biathlon 4D w dawce 0,05 kg/ha (zalecana dawka to 0,04-0,07 kg/ha) plus adiuwant Dash – niespełna 1 l/ha. Jęczmień jest w pełni fazy krzewienia. Wcześniej nie dało się wykonać zabiegu ze względu na niskie temperatury, choć to akurat nie powinno być problemem, jeśli chodzi o działanie Biathlonu, bo producent określa jego skuteczne działanie od 5 stopni, ale przede wszystkim z powodu wspomnianych w poprzednim wpisie (Czytaj: Wysoka temperatura „ruszyła” łan) intensywnych opadów, które uniemożliwiły wjazd na pole. Dodatkowo warto wspomnieć, że preparat można stosować w szerokim zakresie rozwoju roślin: od fazy 3 liści do wykształconego liścia flagowego (BBCH 13-39).

Podczas oprysku panowały dobre warunki: wilgotność ok. 70 proc. i temp. 21 stopni
Podczas oprysku panowały dobre warunki: wilgotność ok. 70 proc. i temp. 21 stopni

Krzewiące się rośliny mają sporą powierzchnię liści, więc dodatkowo do opryskiwacza został dodany siedmiowodny siarczan magnezu w stężeniu 5-proc., aby dokarmić rośliny dolistnie przede wszystkim magnezem, którego praktycznie zawsze jest za mało, a którego jęczmień sporo wymaga

Biathlon 4D został zastosowany z adiuwantem Dash. Do oprysku dodałem jeszcze siedmiowodny siarczan magnezu
Biathlon 4D został zastosowany z adiuwantem Dash. Do oprysku dodałem jeszcze siedmiowodny siarczan magnezu

Niesprzyjająca pogoda sprawiła też to, że nie ma zbyt dużej presji chwastów, tzn. jest ich sporo, ale w stosunkowo wczesnej fazie. Myślę, że preparat w stężeniu, jakie zastosowałem, powinien dać sobie radę. Zazwyczaj najwięcej pojawia się chabrów, gwiazdnicy, rumianów i komosy białej.

Chwasty w jęczmieniu
Chwasty w jęczmieniu

Jak już wspomniałem we wcześniejszym wpisie, pojawił się pewien problem, a mianowicie na plantacji wyrosły pojedyncze rośliny zwykłego owsa. To efekt wysiewu poplonu, który został pozostawiony na zimę, a w którego skład wchodził właśnie owies, dodatkowo facelia i gorczyca. Niestety, sporo roślin owsa przetrwało zimę, a wiosenna uprawa przedsiewna nie zlikwidowała wszystkiego. Nie jest tego dużo (3-4 rośliny na 1 ar), ale jeśli dojrzeje, zanieczyści plon jęczmienia. Zastanawiam się, czy opryskiwać to np. preparatem na głuchy owies…?