Jak więc chronić zboże, aby w takich warunkach osiągnąć szczyt plonów? Doskonałym rozwiązaniem jest system podwójnej ochrony fungicydowej Univo Xpro firmy Bayer.

Kombinacja wchodząca w skład Univo Xpro została doceniona przez wielu producentów zbóż głównie za korzystny wpływ na wysokość plonów, wysoką skuteczność przeciwko septoriozom i wydłużonemu działaniu. Univo Xpro składający się z:

  • Etap 1. Boogie® Xpro 400 EC
  • Etap 2. Fandango® 200 EC

Boogie® Xpro 400 EC zawiera trzy substancje czynne:

  • protiokonazol 100g/l,
  • biksafen 50 g/l,
  • spiroksamina 250 g/l.

Dzięki kombinacji czynnych substancji, fungicyd łączy w sobie wysoką skuteczność działania wyniszczającego z długim okresem zapobiegawczym. Dzięki tej technologii i zawartemu w nim biksafenowi, fungicyd niezależnie od warunków pogodowych i odporności odmiany działa przez okres ok. 6 tygodni czyli mniej więcej 2 tygodnie dłużej niż preparaty ochrony zbóż nie zawierające w swoim składzie substancji z grupy karboksamidów. Przewaga Boogie Xpro jest szczególnie dostrzegalna w czasie sezonów o wydłużonych okresach wegetacyjnych gdzie w przypadku stosowania standardowych preparatów należy wykonać o jeden zabieg więcej. Technologia Xpro to również wybitne zwalczanie septorioz co potwierdziło się w praktyce na wielu plantacjach w sezonie 2015. Boogie Xpro w systemie podwójnej ochrony Univo Xpro stosuje się w dawce 1,5 l/ha. Kolejny zabieg to Fandango w dawce 1,0 l/ha

Kiedy stosować Univo Xpro?

bayer_univo_stosowanie_750_422.jpg
bayer_univo_stosowanie_750_422.jpg

Produkt zastosowany w pierwszym zabiegu bardzo skutecznie zwalcza łamliwość podstawy źdźbła. Jego dodatkową zaletą jest kontrola tej choroby w późniejszych fazach rozwojowych co w przypadku innych produktów jest już niemożliwe. Zwalczane są także dwa typy łamliwości: W i R oraz fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, która na niektórych polach znacznie obniża plonowanie zbóż. Przy zwalczaniu tej choroby bardzo ważna jest odpowiednia reakcja już od samego początku sezonu wegetacyjnego. Program Univo Xpro jest więc właściwym postępowaniem aby infekcje nie przenosiły się kolejno na liście i kłosy.