PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ostrożnie przy sporządzaniu mieszanin zbiornikowych

Ostrożnie przy sporządzaniu mieszanin zbiornikowych Mieszadło powinno być włączone od samego początku i mieszać ciecz roboczą; Fot. Katarzyna Szulc

Z uwagi na zmienne warunki pogodowe tej wiosny, nie wszyscy zdołali przeprowadzić zabiegi ochrony w plantacjach, np. odchwaszczania zbóż. Na gwałt starają się odrobić zaległości i chcą zaaplikować jak najszybciej, jak najwięcej składników swoim roślinom. Przypominamy, na co zwrócić uwagę przy sporządzaniu mieszanin zbiornikowych.Rolnicy korzystają z przysłowiowych okienek w pogodzie i przeprowadzają konieczne zabiegi w swoich uprawach, aplikują roślinom mieszaniny nawozów i środków ochrony roślin. Takie mieszaniny aplikuje się na suche rośliny, które mają dobry turgor. Zabieg przeprowadza się, gdy jest pochmurno oraz jeśli bezpośrednio przed jego wykonaniem nie wystąpiły przymrozki i nie są po nim zapowiadane.

Przypominamy, że przy mieszaniu preparatów trzeba zachować dużą ostrożność, szczególnie w przypadku nowoczesnych form użytkowych i użycia w nich wielu komponentów. Niektóre mieszaniny mogą powodować nieprzewidziane, szkodliwe dla roślin skutki. Poparzenie roślin będzie powodować stosowanie karfentrazoru etylu z jakimikolwiek nawozami.

Należy unikać mieszania herbicydów sulfonylomocznikowych z insektycydami fosforoorganicznymi oraz z regulatorami wzrostu. Dotyczy to też herbicydów 2,4-D, których nie łączy się z nawozami zawierającymi siarczan miedzi. Przeważnie unika się łączenia herbicydów zawierających MCPA z preparatami zawierającymi substancję czynną fenoksaprop.

W przygotowaniu mieszanin istotna jest kolejność dodawania komponentów. Najpierw zbiornik wypełniona się w 50-70 proc. wodą i jeśli zachodzi konieczność dodaje środek poprawiający jakość wody. W następnej kolejności dodaje się nawóz, potem rozcieńczone środki ochrony roślin, przestrzegając kolejności: zawiesiny, dalej emulsje i roztwory.

Zatem ze środków ochrony w pierwszej kolejności są to formulacje: WP, WG następnie SC, a po tym EC, EG, EW, SE, na końcu SL, SP, SG. Następnie uzupełnia się zbiornik wodą do wymaganej objętości i dodaje adiuwant. Podczas całego procesu, od samego początku mieszadło powinno być włączone i mieszać ciecz roboczą.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Mily 2017-05-24 12:04:16
  Przy spoznionym odchwaszczaniu tna pierwsz kolanko polecam laczne stosowanie sulfosulfuron i ccc. Duzo lepszy efekt skrocenia.
 • komarów 1920 2017-05-24 11:16:29
  koło zamościa lubelskie pogoda okropna
 • ro 2017-05-12 13:28:55
  Do kot prezesa dzieki bylem wczoraj skracac i widze ze miotla poradzila sobie z opryskiem zrobila sie zielona ale kaszana
 • Kot prezesa 2017-05-12 11:48:35
  Do ro jedna doba
 • ro 2017-05-12 11:13:16
  Jaki odstep miedzy skracaniem a poprawka na miotle bo mi zostala
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!