Dotyczy to miedzy innymi stosowania herbicydów, ich substancje czynne różnią się minimalną temperaturą, przy której skutecznie działają. W przypadku planowania zabiegów należy zwracać uwagę raczej na te preparaty, które dopuszczone są do stosowania w niższych temperaturach.

Obniżenie skuteczności wystąpić może przede wszystkim wtedy, jeżeli zabieg zostanie wykonany na krótko przed nadejściem przymrozku, np. wieczorem.

Przymrozek to pewien stres dla rośliny i choć w przypadku ozimin działa on na nie mobilizująco i hartuje je do zimy, lepiej z zabiegami ochrony wstrzymać się do momentu, aż powrócą dodatnie temperatury.

Stosowanie ochrony roślin w przed dzień nadejścia przymrozków jest ryzykowne. Oprócz obniżonej skuteczności mogą w samej roślinie uprawnej zajść niekorzystne zjawiska, takie jak zahamowanie wzrostu rośliny albo żółknięcie i uszkodzenie liści.

O tym jakie herbicydy można stosować w niższych temperaturach można odnaleźć w artykule pt. " Wpływ temperatury na skuteczność herbicydów"

Ponadto w okresie jesiennym przed przymrozkami jak i krótko po nich nie należy stosować również dokarmiania dolistnego. Bezpieczniej jest by te zabiegi wykonać na co najmniej 2 dni przed lub 2 dni po nocy, w której wystąpiły przymrozki. W przeciwnym wypadku mogą nastąpić skutki uboczne i zastosowanie odżywki nie dadzą oczekiwanego efektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!