W ramach systemu Sygnalizacji Agrofagów prowadzonego przez Instytut Ochrony Roślin PIB odnotowano pojaw skrzypionki. Zdaniem prof. Marka Mrówczyńskiego, kierownika Zakładu Entomologii IOR, z powodu praktycznie braku zimy, nasilenie tych szkodników w sezonie będzie wysokie. Dla przykładu w roku 2013 pierwsze naloty szkodnika odnotowano ok. 24 kwietnia. W tym sezonie skrzypionka pojawiła się jeszcze wcześniej.

Trzeba wiedzieć, że chrząszcze nie zagrażają uprawie. Owszem może dojść do uszkodzenia liści rośliny uprawnej, ale nie na taką skalę, jaką wyrządzają larwy tych szkodników. To właśnie larwy powinno się zwalczać, a nie chrząszcze. Sam próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1-1,5 larwy na jednym źdźble: jęczmienia ozimego, pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego i żyta i 0,5-1 larwy na jednym źdźble: jęczmienia jarego, pszenicy jarej, pszenżyta jarego i owsa.

Wszystkie preparaty przeznaczone do ochrony łanu zbóż przed skrzypionkami dotyczą larw. To one są najgroźniejsze. Atakują liść flagowy i podflagowy, które generują plon. Jedna larwa może zniszczyć do 3,5 cm² powierzchni liścia. Pojawiają się one zwykle na przełomie maja i czerwca, w fazie od początku do końca strzelania w źdźbło.

Podobał się artykuł? Podziel się!