PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pierwsze naloty śmietki kapuścianej

Pierwsze naloty śmietki kapuścianej

Autor: farmer.pl/anko

Dodano: 23-04-2014 10:49

Tagi:

Rozpoczął się nalot pierwszego pokolenia śmietki kapuścianej. W związku z tym szczególnie zagrożone są uprawy wczesnych warzyw kapustnych (kapusta, kalafior, brokuł).Najbardziej narażone są te plantacje, z których zdjęto już osłony z agrowłókniny oraz plantacje warzyw kapustnych w niskich tunelach foliowych gdzie nalot śmietki następuje w trakcie wietrzenia tunelu.

Śmietka kapuściana to niewielka muchówka, której szczególnie groźne są larwy. Młode larwy początkowo żerują na korzeniach i w dolnej części łodyg. Starsze larwy wgryzają się do środka rośliny, drążąc liczne korytarze wewnątrz łodygi. Uszkodzone przez śmietkę rośliny słabo rosną oraz więdną i w przypadku silnego porażenia w konsekwencji giną.

Zwalczanie chemiczne wykonuję się w okresie lotu muchówek. Obserwacje plantacji należy prowadzić w okresie 4 tygodni od pojawienia się pierwszych osobników. Najlepszym sposobem ustalenia optymalnego terminu zabiegu chemicznego jest wyłożenie pułapek zapachowych odławiających tylko ciężarne samice. Progiem zagrożenia jest odłowienie minimum 2 samic śmietki kapuścianej dziennie w okresie 2 kolejnych dni.
Gdy nie dysponujemy pułapkami zapachowymi, można obserwować składanie przez muchówkę jaj. Jaja są białe, podłużne, długości do 1,2 mm. Znalezienie w pobliżu szyjki korzeniowej 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania.

Przeciwko śmietce w kapuście można użyć jedngeo z zarejestrowanych środków ochrony roślin. Jest ich aktualnie 8, są to: Dursban Delta 200 CS (chloropiryfos), Karate 2,5 WG (lambda-cyhalotryna), Karate Zeon 050 CS (lambda-cyhalotryna), Kirkuk B 050 CS (lambda-cyhalotryna), LambdaCe 050 CS (lambda-cyhalotryna), Proteus 110 OD (tiachlopryd, deltametryna), Sumi-Alpha 050 EC (esfenwalerat), Wojownik 050 CS (lambda-cyhalotryna).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!