PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pierwsze szkodniki w kukurydzy

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 02-05-2012 12:08

Tagi:

Ledwo kukurydza została zasiana, a już pojawiają się komunikaty wystąpienia w niej agrofagów. Pierwszy dotyczy ploniarki zbożówki.Z danych zebranych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, ze w uprawach kukurydzy na terenie województwa opolskiego - w regionie w którym najwcześniej rozpoczął się wysiew tej rośliny, pojawiła się ploniarka zbożówka.

Objawy żerowania widoczne są przeważnie już na roślinach rozwijających czwarty liść. Takie zaatakowane liście trudno się rozwierają, a ich blaszki pękają podłużnie lub ulegają porozrywaniu wraz ze wzrostem rośliny. Można też zauważyć nadżerki w postaci przejaśnienia biegnące wzdłuż nerwów liści oraz drobne otworki, powstające na skutek "pozaustrojowego" trawienia.

Zwalczanie chemiczne ploniarki jest uzasadnione kiedy szkodnik uszkadza 10-15 proc. roślin w uprawie na ziarno lub 20-30 proc. w uprawie na kiszonkę. Co ważne jeśli w wyniku analizy na obecność jaj (przeglądanie po 50 kolejnych roślin w czterech miejscach plantacji) wykonanej w fazie 1-2 liści stwierdzi się obecność 5 (lub więcej) jaj na 10 roślin wtedy zabieg chemiczny będzie uzasadniony.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!