Eksperci z branży ochrony roślin szacują, że w Polsce podrabiane preparaty stanowią 7 proc. wartości całego rynku ocenianego na 1,5 mld zł, a 10 proc. ankietowanych rolników deklarowało, że spotkało się z takim zjawiskiem. Przybrało ono na sile po wejściu naszego kraju do UE. Środki te mogą przekraczać granicę w opakowaniach zbiorczych pod przykrywką półproduktu. Wysoki poziom poligrafii i doskonałe technologie produkcji opakowań jednostkowych w Polsce gwarantują wysoką jakość podrobionych opakowań używanych do przepakowania już na terenie Polski. Wszystkie informacje znajdujące się na etykiecie preparatów ochrony roślin są dostępne, a światowa unifikacja modeli opakowań upraszcza wybór dostawcy. Największym producentem różnego rodzaju podróbek, w tym także środków ochrony roślin, są Chiny.

Podrabianie dotyczy przede wszystkim tych preparatów, które są stosowane w niewielkich dawkach (15–20 g/ha), bo wtedy ten proceder jest dla fałszerzy najbardziej opłacalny. Dlatego najczęściej podrabiane są środki z grupy sulfonymoczników (Chisel 75 WG, Glean 75 WG, Granstar 75 WG, Titus 25 WG). Z tego powodu rolnicy powinni być najbardziej czujni przy zakupie tych właśnie preparatów.
Środek podrabiany zawsze nawiązuje do opakowania i zawartości produktów oryginalnych. Dla firm chemicznych fałszowanie oznacza straty nie tylko z powodu mniejszej sprzedaży, ale także utraty zaufania rolników do preparatów oryginalnych z powodu gorszej skuteczności podróbek. Cierpią na tym również solidni dystrybutorzy.

Producenci starają się walczyć z fałszowaniem swoich preparatów. Najmocniej w te działania zaangażowała się firma DuPont, bo też podrabianie dotyczy przede wszystkim jej środków. Chronione są one za pomocą coraz skuteczniejszych zabezpieczeń. Poprzednio bowiem na podstawie oględzin samego opakowania nie można było stwierdzić, czy dany środek jest prawdziwy czy podrobiony.
 Oryginalne produkty firmy DuPont mają charakterystyczny czterostronny trójwymiarowy hologram. Zależnie od kąta patrzenia na jego bokach widać 1, 2, 3 lub 4 kropki. Oprócz  tego na opakowaniu znajduje się indywidualny 10-cyfrowy kod każdego produktu. Jeśli tylko rolnik chce sprawdzić, czy nabyte przez niego opakowanie jest oryginalne, może zadzwonić na bezpłatną infolinię 0 800 800 167 i po podaniu tego 10-cyfrowego kodu uzyska informację. Jak przyznają przedstawiciele producenta, w ubiegłym roku na rynku znaleziono podróbki hologramów. Fałszerzom nie udało się jednak uzyskać ich trójwymiarowości.