- Rok 2017 to rok wielkiej akwizycji, na którą wydaliśmy ponad 10 mld euro. To rok największego sukcesu rynkowego w Polsce, to także rok jubileuszowy – 25 lat BASF w Polsce - mówił podczas konferencji prasowej firmy Cezary Urban – dyrektor Działu Crop Protection BASF (o której pisaliśmy już wcześniej).

W 2017 r. firma BASF sfinalizowała proces przejęcia firmy Chemetall – globalnego dostawcy rozwiązań w zakresie obróbki powierzchniowej, a także przejmuje globalną działalność poliamidową firmy Solvay.

Jednak z punktu widzenia rolnictwa najważniejszą akwizycją jest przejęcie części aktywów firmy Bayer (co finalnie będzie uzależnione od przejęcia przez Bayer firmy Monsanto). Wartość tej transakcji to blisko 6 mld euro (gdzie BASF nie posiłkował się żadnymi kredytami). Wśród nich jest znaczna część aktywów z sektora nasiennictwa (kluczowy element sprzedażowy, którym BASF kierował się przejmując aktywa, czyli takie gatunki jak rzepak, soja i bawełna) i herbicydów nieselektywnych.

- W tym momencie jesteśmy w fazie przed zamknięciem akwizycji, która nastąpi w pierwszym kwartale roku 2018. Wtedy będziemy mogli powiedzieć coś więcej w tej kwestii – dodał Urban.

Dyrektor BASF podczas spotkania przypomniał, że światowy rynek środków ochrony roślin jest praktycznie czterokrotnie większy niż trzydzieści lat temu i przedstawił konkretne dane na przyszłość.

- Lata 2014-2016 to lata korekty na tym globalnym rynku. Największe rynki to Brazylia, USA i Chiny. Z krajów europejskich piąte miejsce zajmuje Francja, a siódme – Niemcy – mówił.

Jak sytuacja na rynku przekłada się na udziały w nim poszczególnych firm (dane z roku 2016 Phillips McDougall Market) jeśli chodzi o środki ochrony roślin (bez nasion, przed planowanymi fuzjami firm)?

Rynek całościowo wyceniany jest na 56,452 mln dolarów. Pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje firma Syngenta, następnie Bayer i trzeci jest BASF, 4 – Dow, 5 – Monsanto i 6 – DuPont. Z kolei po uwzględnieniu nasion ta drabinka się zmienia. Na jej szczycie jest Monsanto, następnie Syngenta i Bayer, na czwartym miejscu DuPont, na piątym Dow, a na szóstym BASF. Wartość tego rynku to 93,43 mln dolarów.

Jak będzie się kształtował potencjalny układ światowego rynku (śor + nasiona) po planowanych fuzjach firm? Jak wynika z danych przedstawionych przez BASF, następująco:
1. Bayer + Monsanto
2. Syngenta + Adama + ChemChina
3. Dow + DuPont
4. BASF
5. FMC.

Podobał się artykuł? Podziel się!