PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pogoda sprzyja występowaniu mączniaka rzekomego dyniowatych

Pogoda sprzyja występowaniu mączniaka rzekomego dyniowatych

W ostatnim czasie częste opady deszczu i różnice temperatur sprzyjają porażeniu ogórków i melonów mączniakiem rzekomym dyniowatych.Mączniak rzekomy jest to choroba atakująca ogórki i melony rosnące w gruncie oraz pod osłonami. Grzyb najczęściej poraża rośliny przy warunkach panującej wysokiej wilgotności powietrza i różnicy temperatur miedzy dniem (20- 25°C) i nocą (ok. 15°C). Rośliny najbardziej są narażone w okresie występowania wieczornych oparów i porannej rosy. Zarodniki przenoszą się z wiatrem na duże odległości i choroba dość szybko się rozprzestrzenia.

Grzyb atakuje najczęściej starsze liście, pąki i pędy. Na dolnej stronie liścia znajduje się szaro-fioletowy nalot zarodników. Na wierzchniej stronie objawem są charakterystyczne kanciaste, oliwkowo-zielone plamy ograniczone nerwami liścia. Plamy żółkną, a następnie pojawiają się nekrozy. Liście usychają i opadają. Owoce nie są bezpośrednio porażane przez grzyba, ale utrata liści i osłabienie rośliny wpływa na zmniejszenie i pogorszenie jakości plonu.

W zapobieganiu pojawieniu choroby ważne są zabiegi pielęgnacyjne. Nie powinno się uprawiać dyniowatych na miejscu, gdzie choroba już występowała. Zarodniki grzyba zimują na resztkach roślinnych. Unikajmy również silnego zagęszczenia roślin w uprawie. Uprawiamy ogórki odmian odpornych lub wysoce tolerancyjnych na tę chorobę.

W celu ochrony roślin ogórka przed mącznikiem rzekomym należy wykonać pierwszy, zapobiegawczy zabieg chemiczny lub po zaobserwowaniu pierwszych objawów choroby. Oprysk można wykonać stosując metodę biologiczną z wykorzystaniem preparatu Polyversum WP i Protector w dawce odpowiednio 0,15 kg + 0,3 l /ha. Pierwszy zabieg wykonujemy w fazie 2-3 liści właściwych, drugi - przed kwitnieniem, a trzeci - po drugim zbiorze owoców. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć co 14 dni. Pomocna w biologicznym zwalczaniu mączniaka jest gnojówka z pokrzywy zwyczajnej.

Z preparatów chemicznych zaleca się zastosować następujące środki: Champion 50 WP, Miedzian 50 WG w dawce 2,5-3 kg/ha oraz Gwarant 500 SC (dawka 2l/ha), Acrobat MZ 69 WG, Curzate M 72,5 WP, w dawce ok. 2 kg /ha. O skuteczności walki chemicznej decyduje stosowanie kilku na przemian preparatów zawierających różną substancję czynną. Zabiegi należy powtórzyć co 7-10 dni, aż do zakończenia zbiorów z zachowaniem okresu karencji dla danego środka chemicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!