Transakcja warta 92,5 miliona złotych czyni z Dalgety wicelidera na rynku agrochemicznym i siewnym.

- Nie ma dwóch takich podmiotów na polskim rynku, które pasują do siebie równie dobrze jak Grupa Kazgod i Dalgety. Nasze firmy prawie nigdzie ze sobą nie konkurowały, 95 proc. naszych klientów nie pokrywa się. Połączenie żadnych innych firm w branży na polskim rynku nie dawałoby tak silnej pozycji i tak dobrych perspektyw na przyszłość – powiedział Rafał Prendke, dyrektor zarządzający Dalgety Agra Polska.

Po połączeniu biznes zostanie uporządkowany w ramach dwóch kluczowych dywizji. Dalgety i Agro Bakałarzewo zajmą się sprzedażą do gospodarstw, a Kazgod zaopatrzeniem sklepów. Firma będzie miała większą siłę zakupową, szerszą gamą produktów, większą ofertę na wyłączność i lepsze dotarcie do klientów.

Zdaniem przedstawicieli firm połączenie Grupy Kazgod z Dalgety przełoży się na:
- największą w branży sieć sprzedaży, działającą na terenie całej Polski oraz największy w Polsce, profesjonalny zespół agronomów,
- największą ofertą agrochemicznych produktów na wyłączność oraz szeroką ofertą nasion, nawozów i nowoczesnych rozwiązań niepestycydowych,
- największy gracz wśród dystrybutorów zboża, który będzie skupował ponad 1 milion (1,2 mln) ton zboża rocznie,
- 5 razy większy zasięg na rynku ogrodniczym, jeden z najbardziej obiecujących segmentów (urósł o 40 proc. w ostatnich kilku latach),
- dwa razy więcej centrów logistycznych niż dotychczas (8 lokalizacji),
- podwojenie liczby sklepów partnerskich.

- Po połączeniu staniemy się wiceliderem rynku z doskonałą pozycją do negocjowania lepszych cen i kreowania marży, sprzedawania nowych produktów i produktów na wyłączność oraz rozbudowy sieci sprzedaży – powiedział Prendke.

Dalgety po transakcji trafi na listę 100 największych przedsiębiorstw w Polsce. Same wpływy Kazgodu w 2014 roku wyniosły 837 milionów złotych, z czego 4,5 miliona złotych stanowił zysk brutto. Przychody Dalgety w 2014 roku to 958 milionów złotych i 23,2 miliony złotych zysku brutto. Kolejne 3- 5 lat mają przynieść dynamiczny rozwój firmie w nowej strukturze. Dalgety zamierza zainwestować w następnych 3 latach ponad 20 mln zł w rozwój produkcji nawozów dolistnych i rozwój infrastruktury do produkcji nasion.

Zgodnie z polskim prawem transakcja zakupu ma charakter warunkowy. Zgodę na połączenie firm musi wydać UOKiK, który na decyzję ma 90 dni. Przy niskiej, 10 proc. konsolidacji polskiego rynku agrochemicznego i siewnego, ryzyko odmowy ze strony regulatora przez ekspertów branży uznawane jest za marginalne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!