Kiedy kukurydza znajduje się w fazie woskowej dojrzałości ziarna (BBCH 83-85) ślady żerowania omacnicy prosowianki na roślinach są dobrze widoczne na tle zielonego jeszcze łanu. Łatwo można ocenić proc. uszkodzonych roślin i kolb przez omacnicę prosowiankę. Ocena wielkości uszkodzeń pozwoli na odpowiednią reakcję w kolejnym sezonie uprawy.

Na ocenie procentu roślin uszkodzonych opiera się próg ekonomicznej szkodliwości, tzn. zwalczanie omacnicy prosowianki jest zasadne, gdy w poprzednim roku szkodnik uszkodzi co najmniej 15 proc. roślin w uprawie na ziarno lub 30-40 proc. przy uprawie na kiszonkę i CCM.

Chcąc sprawdzić nasilenie występowania szkodnika i jakiej inwazji można spodziewać się w kolejnym sezonie trzeba zajrzeć do wnętrza roślin. W tym celu należy wyposażyć się w odpowiednie narzędzie (duży ostry nóż, typu maczeta), które pozwoli swobodnie odciąć liście i w miarę bezproblemowo rozetnie dość sztywne łodygi.

Liście odcina się u nasady – tu też najczęściej widoczne są otworki i wylinki szkodnika. Łodygę odcina się do pary górnych i dolnych liści od miejsca uszkodzenia przez omacnicę i tam szuka larwy. Łodygę rozcina się wzdłuż, tuż nad/pod miejscem uszkodzenia. Taka analiza pokaże ile gąsienic żeruje średnio w 1 roślinie.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: Stan kukurydzy

Podobał się artykuł? Podziel się!