PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Powschodowe odchwaszczanie łubinów - perspektywy

Powschodowe odchwaszczanie łubinów - perspektywy Walka z chwastami w uprawie łubinu stanowi jeden z ważniejszych problemów; Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 25-04-2017 13:30

Tagi:

Spośród roślin bobowatych grubonasiennych największą powierzchnię zasiewów zajmuje łubin. Tymczasem w porównaniu do innych bobowatych grubonasiennych dla łubinów dostępna jest najmniejsza liczba środków chwastobójczych. Dlatego walka z chwastami w uprawie łubinu stanowi jeden z ważniejszych problemów.Zwalczanie chwastów dwuliściennych w uprawach łubinu oparte jest na stosowaniu w zabiegach doglebowych substancji czynnych: pendimetalina i prosulfokarb oraz linuron. Niebawem linuron będzie zakazany do stosowania na terenie państw Unii Europejskiej i jeśli w naszym kraju zakres rejestracji preparatów nie ulegnie poszerzeniu liczba dopuszczalnych herbicydów zmniejszy się.

Do najbardziej uciążliwych gatunków chwastów dwuliściennych w łubinie zaliczyć można komosę białą, rdestówkę powojowatą, czy chaber bławatek. To m.in. z tymi gatunkami chwastów muszą radzić sobie plantatorzy.

W ostatnich latach prowadzone są doświadczenia polowe nad możliwością zastosowania substancji czynnych herbicydów oraz ich mieszanin w zabiegach dolistnych po wschodach łubinu. Sprawdzane jest działanie substancji czynnych: diflufenikan, lenacyl, metamitron, metrybuzyna stosowanych w dawkach pojedynczych i dzielonych. Celem jest uzyskanie selektywnego zwalczania chwastów dwuliściennych przy stosowaniu herbicydów po wschodach łubinu wąskolistnego i łubinu żółtego.

- Oceniano możliwość zastosowania w dawkach pojedynczych herbicydów oraz ich mieszanin. Sprawdzano też mieszaniny substancji czynnych: fenmedifam + desmedifam, fenmedifam + desmedifam + diflufenikan, fenmedifam + desmedifam + lenacyl, fenmedifam + desmedifam + metamitron – mówił dr hab. Roman Krawczyk z Instytutu Ochrony Roślin- Państwowego Instytutu Badawczego podczas konferencji naukowej „Znaczenie łubinu dla bioróżnorodności” 24-25.04.br. zorganizowanej przez Katedrę Szczegółowej Uprawy Roślin UP we Wrocławiu i Polskie Towarzystwo Łubinowe w Pawłowicach w województwie dolnośląskim. 

Badania prowadzono także w zabiegach systemowych opartych o stosowanie herbicydu bezpośrednio po siewie z wykorzystaniem substancji czynnej linuron i substancjach czynnych oraz mieszanin po wschodach łubinu.

- Oceniano nie tylko efekt chwastobójczy, ale także działanie na roślinę uprawną. Łubin wąskolistny okazuje się być bardziej wrażliwy na działanie substancji czynnych herbicydów niż łubin żółty. Uwidoczniło się to np. w przypadku stosowania mieszaniny substancji czynnych: fenmedifam + desmedifam + metamitron, gdzie uzyskano dobry efekt chwastobójczy komosy białej, ale jednocześnie fitoksyczne działanie mieszaniny – powiedział dr hab. Roman Krawczyk.

Miejmy nadzieję, że wyniki badań przyczynią się do rejestracji substancji czynnych w ochronie łubinu i poszerzą wyjątkowo ubogą listę preparatów. Bez skutecznej ochrony nie ma bowiem co liczyć na intensywny wzrost upraw roślin strączkowych i tym bardziej zabezpieczenie krajowego rynku rodzimym białkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • Łubinowiec 2017-04-27 00:59:47
  Zrobiła się więc kwadratura koła mamy siać więcej - ale bez dopuszczonych środków ? Mamy być przestępcami? A bez zwiększenia upraw nie będzie ani rejestracji ani prawdziwego rynku i przetwórstwa nasion. Czyli stara zasada jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze . Jeden ze światowych koncernów odpowiedział mi że nie będą poszerzać rejestracji a nawet nie wie czy też chcą takiego rozszerzenia. Badać można i trzeba tylko po co? Skoro koncernowi się to nie opłaci? Trzeba zmienić nie rolników nie naukowców tylko procedure dopuszczenia środków inni potrafią to może w narodzie znajdzie się taki co to zrozumie.
 • Doradca 2017-04-26 17:18:00
  W łubinach, grochu, wycena można stosować po Siewie a przed wschodem sencor liqid w dawce 0.5 l na ha oraz Komplet w dawce 0.3 l na ha.
 • A.D 2017-04-26 17:04:28
  Podzielam pogląd Łubinowca
 • znawca 2017-04-26 17:03:21
  Jak to po co, po to żeby na własną rękę stosować. Z rejestracjami oczywiście się zgadzam, dopóki łubin nie będzie uprawiany na areale innych upraw (czyt. ziemniaków, buraków, kukurydzy), nikt nie będzie niczego rejestrował.
 • Łubinowiec 2017-04-25 23:39:57
  Takie badania to nic innego jak wyważanie już raz otwartych drzwi. Jeśli się koncernom nie opłaci to nikt tych czy innych środków nie zarejestruje w łubinie. Wystarczy zapytać o procedurę rejestracji i jej koszt a stanie się jasne po ilu latach wrócą się opłaty " około-rejestracyjne". Przecież uczestnicy tego spotkania dobrze o tym muszą wiedzieć. Nie potrzeba nowych pomysłów tylko zmiany polityki rządu , który to właśnie jest odpowiedzialny za taki poziom opłat rejestracyjnych. Po cóż więc te badania?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.71.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!