Od lipca nie będzie już można stosować atrazyny w ochronie roślin. Tegoroczne zasiewy kukurydzy będą więc ostatnimi, w których będzie możliwe zastosowanie herbicydów z atrazyną jako substancją aktywną. Praktycy z żalem żegnają „atrazynowe” preparaty o szerokim spektrum zwalczanych chwastów, będące dobrymi komponentami dla innych substancji aktywnych, wykazujące wysoką selektywność w stosunku do kukurydzy i uniwersalność pod względem terminu stosowania, a dodatkowo – co najważniejsze – tanie, co dawało niskie koszty odchwaszczenia jednego hektara plantacji. Podczas zakupu znacznych ilości preparatów, płacąc gotówką i korzystając z promocji, można wynegocjować warunki, dzięki którym koszt odchwaszczania kukurydzy będzie minimalnie przekraczał 40 zł/ha. Bez uzyskania ulg koszty te wyniosą 60 zł/ha. Z obu takich okazji warto po raz ostatni skorzystać.

Nie na każde pole

Zabiegi-doglebowe_k.gif

Autor: M.Ptaszyński

Opis: Zabiegi doglebowe

Oczywiście atrazyna nie jest lekarstwem na wszystkie plantacje. Jest jednak, co można zobaczyć w zestawieniach dotyczących zabiegów doglebowych i nalistnych, w wielu sytuacjach wspaniałym komponentem. Jest zalecana i stosowana w granicach 1,0–1,5 l lub kg/ha preparatu zawierającego 500 g s.a. jako dodatek uzupełniający działanie wielu herbicydów (substancji aktywnych). Koszt zabiegu w takim przypadku wzrasta, maksymalnie o 30 zł/ha.

Plantatorzy najbardziej zainteresowani są, czy istnieją już herbicydy lub kombinacje herbicydowe, które skutecznie zastąpią atrazynę. Dotyczy to zarówno ceny, jak i zakresu zwalczanych chwastów. W grupie zabiegów posiewnych obecnie dość duże nadzieje wiąże się ze stosowaniem acetachloru (Guardian, Trophy). Zakres zwalczanych chwastów dwuliściennych w części się pokrywa, natomiast acetachlor zwalcza więcej chwastów jednoliściennych niż atrazyna. Cena według cenników z 2006 r. jest porównywalna. Dodatkowo, podobnie jak ustępująca atrazyna, wykazuje dużą zgodność w mieszaninach. Wskazują na to stare i nowe rejestracje oraz prowadzone badania. Niestety, jest to preparat jedynie zalecany do zabiegów doglebowych. Stosunkowo tanie (ok. 70–80 zł/ha) są tylko niektóre kombinacje stosowane w najniższych spośród zalecanych dawek. Do tanich należy odchwaszczanie niektórymi formami użytkowymi glifosatu (np. Roundup). Stosowanie go w najniższych (tanich) dawkach pozwala na zniszczenie bardzo młodych chwastów, czyli zabieg musi być wykonany dość wcześnie. W takiej sytuacji należy spodziewać się dość szybko drugiej fali zachwaszczenia, przeciw której będzie konieczny kolejny zabieg.