PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Późne odchwaszczanie zbóż jarych

Późne odchwaszczanie zbóż jarych

Autor: farmer.pl/tm

Dodano: 24-05-2013 12:53

Tagi:

W części upraw zbóż jarych nie dokonano jeszcze z różnych powodów zabiegu herbicydowego. Jare znajdują się obecnie w różnych fazach rozwoju BBCH 21-29.Na północy kraju, gdzie zboża znajdują się w fazie od początku do pełni krzewienia można stosować jeszcze np. Mocarz 75 WG. Skutecznie niszczy on chwasty młode, które jednak po jego zastosowaniu dość długo zachowują swój naturany wygląd.
Do końca krzewienia można stosować m.in. środek Aurora 40 WG. Jest on herbicydem parzącym o szybkim działaniu, dobrze zwalczającym np. przytulię czepną.
Do późnych zabiegów można też stosować takie preparaty jak np. Axial - koniecznie z adiuwantem, zwalcza on dość dobrze owies głuchy.
Regulatory wzrostu stosujemy w fazach 21-29.
Do zwalczania przytulii czepnej możemy użyć preparatów zawierających np. amidosulfuron, które zwykle możemy stosować od 5. liścia do końca krzewienia.


Środki należy stosować zgodnie z rejestracją i instrukcją zawartą w etykiecie.

Aktualnie nie zaleca się w większości kraju przeprowadzania oprysków herbicydami, ze względu na deszcze, silne wiatry, często słaby turgor roślin i niską temperaturę. 


Pełną tabelę herbicydów zalecanych do odchwaszczania zbóż jarych można znaleźć w numerze 2/2013 Farmera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • juras 2013-05-25 00:55:22
    chlop ze wsi - chwastox i aminopielik to herbicydy zawierajace odpowiednio mcpa i 2,4-d, czyli substancje bedace reg wzrostu :)
  • Chłop ze wsi 2013-05-24 21:53:29
    A ja bym nieradzil regulować wzrostu chwastoxem i aminopielikiem ponieważ to niesa regulatory wzrostu. Pan redaktor musi sie dotyczyć bo walnal byka w tym artykule.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!