Miotła zbożowa to pospolity i uciążliwy chwast występujący w zbożach ozimych. Charakteryzuje się wysoką konkurencyjnością względem zbóż i wygrywając dostęp do światła często przerasta łan zbożowy. Oprysk preparatem opartym o jedną substancję czynną jest obarczony ryzykiem, że miotła może nie zostać w dostateczny sposób zwalczona. Dlatego do walki z tym uciążliwym chwastem lepiej jest wykorzystać preparaty zawierające w składzie więcej niż jedną substancję czynną.

 

Wśród gotowych mieszanin fabrycznych dostępne są preparaty zawierające substancje czynne: diflufenikan i izoproturon, wymienić tu można: Cayman 600 SC, Blutron 300 SC, Protekt Plus 600 S.C. Stosować można także środki oparte o diflufenikan i flufenacet, substancje te występują  w preparacie Komplet 560 S.C, Expert 600 SC. Ponadto zaleca się do ochrony przeciwko miotle dwuskładnikową mieszaninę diflufenikanu i chlorotoluronu, która występuje w preparatach: Dyplomata 600 SC, Legato Pro 425 SC, Snajper 600 SC. Z trójskładnikowych fabrycznych mieszanin opartych o diflufenikan, chlorotoluron, pendimetalinę dostępny jest preparat Trinity 590 SC, a zawierających w składzie substancje czynne: diflufenikan, penoksulam, florasulam znaleźć można w preparatach Viper, Legion i Bizon. 

 

Można też tworzyć własne mieszaniny wykorzystując np.: amidosulfuron z jodosulfuronem metylosodowym występujące w herbicydzie Sekator 125 OD czy tribenuron metylu (Granstar 75 WG) z  fenoksaprop-P etylu, które występują w preparatach: Fantom 069 EW, Puma Uniwersal 069 EW, czy zastosować mieszaninę z substancją czynną sulfosulfuron. Do walki z miotłą wykorzystuje się substancję czynną pinoksaden, która zawarta jest w preparacie Axial 50 EC. Przy stosowaniu oprysków warto zwrócić uwagę, że sulfonomoczniki należą do tej grupy środków, która może zwiększać ryzyko wystąpienia form odpornych chwastu.

Podobał się artykuł? Podziel się!