Niedawno zarejestrowano trzy nowe produkty do walki ze ślimakami. Są to: Allowin 04 RB (podmiotem wprowadzającym środek do obrotu w Polsce jest Dalgety Agra Polska), Clartex Neo 04 RB (firmy Soufflet Polska) i Metarex Inov 04 RB (Agrosimex). Wszystkie zawierają taką samą substancję czynną: metaldehyd – związek z grupy aldehydów – bardzo popularną właśnie w moluskocydach (przeciw ślimakom).

Wszystkie mają też takie same działanie żołądkowe i kontaktowe, w formie przynęty gotowej do stosowania, przeznaczonym do zwalczania ślimaków nagich (ślinika zmiennego) w szerokim wachlarzu upraw: ziemniaka, roślin oleistych uprawianych na nasiona (rzepak ozimy i jary, gorczyca, len oleisty, lnianka siewna, dynia oleista, słonecznik oleisty), pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, pszenżyta, kapusty głowiastej, kalafiora, brokułu, kapusty brukselskiej, brukwi, sałaty, szpinaku, selera liściowego. Jak wynika z etykiet instrukcji środki wabią szkodniki i powodują zjedzenie przez nie śmiertelnej dawki. W wyniku spożycia preparatów przez ślimaki następuję ich odrętwienie i śmierć z powodu odwodnienia organizmu.

Zalecane dawki dla poszczególnych upraw są takie same i wynoszą 5 kg/ha, dodatkowo preparaty aplikuje się maksymalnie trzy razy w sezonie wegetacyjnym, w odstępie miedzy zabiegami nie przekraczającymi pięciu dni. Dokładna aplikacja dla poszczególnych upraw prezentuje się następująco:

- ziemniak (środek ogranicza występowanie ślinika zmiennego). Środki aplikuje się po zaobserwowaniu ślimaków lub pierwszych szkód wyrządzonych przez nie od 7 dni przed sadzeniem roślin do fazy obumarcia liści właściwych i łodyg (BBCH 97).

- rośliny oleiste uprawiane na nasiona (rzepak ozimy i jary, gorczyca, len oleisty, lnianka siewna, dynia oleista, słonecznik oleisty. Termin stosowania to czas obserwacji pierwszych ślimaków lub pierwszych szkód wyrządzonych przez nie, najlepiej od 7 dni przed siewem do fazy rozwiniętego 7 liścia właściwego (BBCH 17).

- zboża (pszenica ozima i jara, jęczmień ozimy i jary, owies, żyto ozime i jare, pszenżyto ozime i jare). Najlepszy termin aplikacji środków to moment zaobserwowania ślimaków lub pierwszych szkód. Czas od 7 dni przed siewem do końca fazy krzewienia (BBCH 29).

- warzywa (kapusta głowiasta, kalafior, brokuł, kapusta brukselska, brukiew), termin aplikacji podobnie jak w wypadku wcześniejszych upraw od 7 dni przed siewem lub sadzeniem roślin do fazy gdy zaczynają się tworzyć główki (BBCH 41) w przypadku kapusty, kalafiora, brokułu, kapusty brukselskiej lub w przypadku brukwi do fazy rozwiniętego 5 liścia właściwego (BBCH 15).

Warto zaznaczyć, że z powodu braku widocznych różnic w składzie środków, przy wyborze konkretnego produktu należy kierować się ceną. Ona będzie najpewniej jedną z cech, która będzie różnicować produkty.

Podobał się artykuł? Podziel się!