W Unii Europejskiej trwają prace nad wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących rejestracji substancji czynnych wykorzystywanych w pestycydach. Trwa ogromny spór pomiędzy Parlamentem Europejskim a Komisją Europejską. Przyjęte przepisy wpłyną na kształt produkcji rolnej w najbliższych latach.

Naukowcy alarmują. Prawo proponowane przez Parlament Europejski spowoduje wycofanie z rynku 90 proc. środkó owadobójczych; 75 proc. fungicydów i ok. 70 proc. herbicydów.  

Dyskusja nad przyszłością rynku środków ochrony roślin odbyła się na posiedzeniu Rady Gospodarki Żywnościowej, która funkcjonuje przy Ministrze Rolnictwa i Rozowju Wsi. Dyskusja była gorąca, bo przepisy, które chce wprowadzić Unia Europejska będą w opinni wielu źle wpływać na produkcję rolną.

Michał Fogg

Autor: A. Artyszak

Opis: dr Michał Fogg

Doktor Michał Fogg z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin zauważył, że nowe przepisy w zakresie rejestracji środków i później ich dostępności na rynku, proponowane przez Radę Ministrów UE, spowodują wzrost cen płodów rolnych. Odczują je konsumenci. Wg. danych Europejskiego Centrum dla Rolnictwa, ceny pszenicy wzrosną o 18 proc., ziemniaków o 23 proc. Zmiany przepisów proponowane w drugim czytaniu w Parlamencie Europejskim a proponowane przez ministrów rolnictwa Unii Europejskiej łagodzą te, które w pierwotnej wersji chciał przyjąć Parlament Europejski. Jednak jeżeli europejscy deputowani pozostaną przy swoim i te zmiany odrzucą to ceny pszenicy i zmieniaków wzrosną o 40 proc.