PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Prof. Mrówczyński: Chrońmy rolników przed karami

Prof. Mrówczyński: Chrońmy rolników przed karami

Rządowy projekt ustawy o środkach ochrony roślin został skierowany do prac w Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 14 lutego. - Może uda się jeszcze wprowadzić istotne dla praktyki rolniczej zmiany, które uchronią rolników przed karami. Potrzeba jednoznacznych zapisów, bo inaczej jeśli nie zastosujemy środka zgodnie z etykietą, to możemy za to zapłacić – mówi portalowi farmer.pl prof. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB.



Sejm uchwalił ustawę o środkach ochrony 25 stycznia 2013 r. Do Senatu została ona przekazana trzy dni później. Termin rozpatrzenia jej przez Senat upływa 27 lutego 2013 r. dlatego zajmie się nią Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nad czym warto popracować?

Zdaniem prof. Mrówczyńskiego zasadniczym zagadnieniem dotyczącym bezpośrednio rolników jest stosowanie obniżonych dawek, dzielenie ich i mieszanie z innymi agrochemikaliami. Jest to możliwe już od czerwca roku 2011, ale w projektowanej ustawie jednoznacznie powinien znajdować się zapis odpowiedzialności za taką aplikację środków. - Odpowiedzialność ta powinna spoczywać, i to jasno powinno być opisane w ustawie, na rolniku lub doradcy, inaczej po wejściu w życie ustawy mogą być nakładane kary na rolników - mówi prof. Mrówczyński.

W rozdziale 9 projektowanej ustawy mowa jest o opłatach sankcyjnych i przepisach karnych, gdzie w art. 76 punkt 19 napisano, że kto stosuje środek ochrony roślin niezgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami, o których mowa w art. 31 ust. 1-3, ust. 4 lit. a-d lub lit. f-h rozporządzenia nr 1107/2009 - podlega karze grzywny.

Zdaniem profesora brak jednoznacznych zapisów może właśnie doprowadzić do wprowadzenia tych kar dla rolnika.

- Przepisy projektowanej ustawy o środkach ochrony roślin, są zgodne z przepisami rozporządzenia nr 1107/2009 i nie ograniczają możliwości łącznego stosowania środków ochrony roślin z innymi agrochemikaliami, a więc ewentualność taką dopuszczają. Należy jednak pamiętać, że w przypadku łącznego stosowania agrochemikaliów, producent środka ochrony roślin ponosi odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowe działanie przygotowanej cieczy użytkowej jedynie wtedy, gdy jej skład wynika z zastosowania zapisów zawartych w etykiecie - poinformowało nas biuro prasowe ministerstwa rolnictwa.

- Nie może być tak, że jak coś nie jest zakazane to jest dozwolone. Prawo powinno konkretnie opisywać rzeczywistość. Stąd zastosowanie innej dawki niż ta opisana w etykiecie-instrukcji będzie łamaniem prawa i rolnicy, jak nie zmieni się tych zapisów, będą ponosili z tego tytułu kary - odpowiedział na informacje ministerstwa prof. Mrówczyński.

Co jest do zmiany? Istnieje problem szczególnie wtedy, kiedy rolnicy będą dawki dzielić, wówczas można przekroczyć liczbę zabiegów, a nie przekroczyć dawki maksymalnej środka. - Rozporządzeni UE 1107 mówi wyraźnie, że należy stosować preparaty do dawki maksymalnej i nie więcej. To jest słuszny zapis. I za to trzeba karać, jak ktoś dawkę przekracza, ale też mówi wyraźnie o liczbie zabiegów. Tylko jest błąd w rozporządzeniu UE, bo powinno być tak, że dotyczy to dzielenia dawek, a nie liczby zabiegów w przeliczeniu na dawkę maksymalną. Gdy nie ma tego zapisu, to załóżmy, że preparat ma dawkę 1 l/ha i podzielimy ją na trzy równe części - to wówczas dawki maksymalnej nie przekroczymy, ale jak będzie zapis, że mamy wykonać tylko dwa zabiegi, a nie trzy - to będzie praktyk karany, że wykonał zabiegów więcej - uważa prof. Marek Mrówczyński.

To uderzy szczególnie w ochronę buraków cukrowych, gdzie głównie używa się dawek dzielonych herbicydów. - Tam stosuje się kilka zabiegów, dawkę się dzieli nawet na trzy lub cztery części. W sumie jest to działanie proekologiczne, bo używa się preparatów mniej, zgodnie z dyrektywą i prawodawstwem polskim, ale przekraczając liczbę zabiegów przekroczymy prawo. Będzie to karane, ale niesłusznie, bo powinien w projektowanej ustawie być dopisek mówiący o przeliczeniu na dawki maksymalne preparatu - dodaje ekspert.

- Dodatkowy problem to fakt, że w polskim prawodawstwie nie ma ani słowa o zabiegach łączonych, gdy nie będzie zapisów w etykiecie, a takich zapisów prawie nie ma w żadnych etykietach. To wówczas rolnicy będą karani przez PIORiN, ale nie tylko, bo będą kary dotyczące Cross compliance. Będą obniżone dopłaty - dodaje.

Praktyka na takich zabiegach może tylko zyskać. Chociażby na obniżeniu liczby przejazdów po polu, łącząc zabiegi na szkodniki i choroby. To są bardzo często te same terminy aplikacji. Do tego dołożymy jeszcze dolistne dokarmianie, co prowadzi do oszczędności.

Problemem, który jeszcze zauważa specjalista, jest fakt, że w starych etykietach opisana jest jedna dawka zalecanego środka (bez przedziału stosowania, szerszego okna aplikacji). Producenci lub podmioty wprowadzające te przepisy na rynek mają okres przejściowy na dostosowanie tych etykiet-instrukcji - Zezwolenia wydane na podstawie art. 37 ust. 1, art. 49 ust. 1 i art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin oraz zezwolenia, o których mowa w art. 117 ust. 1 tej ustawy, stają się zezwoleniami na wprowadzanie środków ochrony roślin do obrotu w rozumieniu niniejszej ustawy. A więc stosowanie obniżonych dawek, nie będzie zgodne z etykietą instrukcją. Zdaniem prof. Mrówczyńskiego na rynku jest bardzo dużo środków, właśnie z taką etykietą i zostanie ona zmieniona może minąć nawet 8 lat.

Ustawa o środkach ochrony określa zasady wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin, potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do ich stosowania, prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin, a także prowadzenia upraw w systemie integrowanej produkcji roślin. W tym zakresie ustawa zastąpi regulacje z 2003 r. Nowa ustawa zawiera także przepisy dotyczące gromadzenia informacji o zatruciach środkami ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!