Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, że obserwując przyrodę, można w porę uchronić plony przed szkodnikami, a nawet chorobami. Na podstawie takich informacji jest duże prawdopodobieństwo, że, np. w okresie kwitnienia mniszka lekarskiego swoją obecność zaznacza śmietka cebulanka, a w fazie białego pąka grochodrzewu czy kwitnienia żyta ozimego - pachówka strąkóweczka. Przykładów takich zależności jest wiele, ale co z chorobami grzybowymi?

Przewidywanie chorób grzybowych jest możliwe i często stosowane przy sygnalizacji. Przykładem zależności między przebiegiem pogody, a pojawieniem się patogenu, są bardzo dobrze widoczne w uprawie pomidora, ogórka, cebuli czy marchwi. W tych przypadkach podjęte w odpowiednim czasie profilaktyczne zabiegi oprysków okazują się być bardzo skuteczne.

Istnieje grupa grzybów chorobotwórczych, które pojawiają się na warzywach wtedy, kiedy panują dla nich idealne warunki do rozwoju. W przypadku pomidora, taką chorobą jest zaraza ziemniaka. Patogen poraża rośliny przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej 15°C. Zaraza ziemniaka nie występuje przy ciepłej i słonecznej pogodzie. Warto zaznaczyć, że patogen zaczyna porażać pomidory w sierpniu, kiedy noce są chłodne i występują wieczorne i poranne opary mgły.

Pogoda jaka obecnie występuje zdecydowanie jest korzystna dla rozwoju zarazy ziemniaka na pomidorze. Nie czekając na sierpień powinniśmy niezwłocznie przystąpić do ochrony roślin przed patogenem. W znacznie cieplejszych warunkach rozwija się na pomidorze bakterioza, wywołująca bakteryjną cętkowatość pomidora. W okresie częstych opadów deszczu i w temperaturze w granicach 18-24°C możemy być pewni, że pomidory będą porażane przez tę bakterię.

W przypadku ogórka i występującym na nim mączniaku rzekomym, sytuacja jest odwrotna. Mączniak rzekomy dyniowatych również preferuje wilgotną pogodę i poranne rosy, ale lepiej rozwija się przy temperaturze 18-24°C. Właśnie dlatego nawet kilka ciepłych i burzowych, czerwcowych dni jest korzystna dla tego grzyba. Bakteryjna kanciasta plamistość preferuje takie same warunki, dlatego bardzo często w uprawie ogórka, wykonuje się zabiegi ochronne przeciw tym chorobom.

Zagrożenie chorobami bakteriowymi jest duże podczas ciepłej i wilgotnej pogody. Bardzo często porażenie bakteriami następuje w ciepłe, deszczowe wiosenne miesiące. Mamy wówczas do czynienia z takimi chorobami jak bakterioza obwódkowa fasoli, bakterioza cebuli, mokra zgnilizna kapustnych, czarna zgnilizna.