PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Pszenica wiosną

Pszenica wiosną

Duże zainteresowanie producentów pszenicą ozimą zaowocowało najszerzej opracowanym programem ochrony tej rośliny przed zachwaszczeniem. Rolnicy posiadają 135 wariantów zastosowania herbicydów i ich mieszanin. To wysoka liczba, ale należy mieć na uwadze, że dużo kombinacji posiada taki sam skład chemiczny.



W zamieszczonym programie identyczne warianty nie zostały oddzielone liniami poziomymi. Analogiczne zalecenia są przydatne w razie braku, któregoś z nich na rynku, a także pozwalają wybrać tańszą opcję zwalczania chwastów.

W obecnym sezonie wielu rolników nie zdążyło przystąpić do ochrony jesienią. Stąd bardzo istotny jest termin wykonania zabiegów. Powinny być wykonane tak szybko, jak tylko pozwolą na to warunki klimatyczne. Konieczne jest wyeliminowanie konkurencji chwastów, zwłaszcza tych, które przezimowały. Analizując zalecenia łatwo spostrzec, że zdecydowana liczba zabiegów może być wykonana bezpośrednio po ruszeniu wegetacji, w fazie drugiego lub trzeciego liścia pszenicy, albo na początku krzewienia. W praktyce okres wykonywania zabiegów może okazać się tym samym terminem – zaraz po ruszeniu wegetacji.

Ze względu na zróżnicowane występowanie gatunków chwastów, ochronę można podzielić na trzy podstawowe warianty. Zwalczanie tylko chwastów jednoliściennych lub dwuliściennych oraz jednocześnie ich wszystkich. Program od kilku lat nie uległ większym zmianom. Do największych należy wycofanie lub wprowadzenie nowych herbicydów i fabrycznych mieszanin, ale w ramach tych samych substancji aktywnych. W zakresie nieco odnowionego programu warto zapoznać się z kilkoma interesującymi wskazówkami.

W zwalczani chwastów jednoliściennych ciągle nowością jest Axial 100 EC. Należy go stosować z adiuwantem w proporcji: jedna część preparatu plus trzy części wspomagacza. Grasp 250 EC został zastąpiony formulacją Grasp 400 SC. Puma Uniwersal 069 EW doczekała się trzech odpowiedników. Warto wykorzystać zalecenia stosowania  preparatu Foxtrot 069 EW w obniżonej dawce, ale łącznie z adiuwantem. Obok preparatu Attribut 70 WG na rynek wprowadzono środek analogiczny Attribut 70 SG. Warto przypomnieć, że te dwa preparaty wykazują średnie działanie, na niektóre chwasty dwuliścienne.

Chwasty dwuliścienne najchętniej są zwalczane tanimi regulatorami wzrostu. W grupie tej pojawił się analogiczny preparat do Chwastoxu (MCPA) o handlowej nazwie Total 750 SL. Podobnie analogiem dla Lontrelu 300 SL jest Cyklon SL. Do skutecznego działania tych herbicydów wymagana jest minimalna temperatura nie niższa niż 8oC. Część herbicydów sulfonylomocznikowych formulacji WG jest wypierana przez formy użytkowe OD. W nowszych wersjach tych preparatów znajdują się adiuwanty. Znany Mustang 306 SE został ulepszony przez dodatek 2,4-D, w tej formie zarejestrowano go jako Mustang Forte 195 SE. Nowością jest Dragon 45 WG, który jako jeden z komponentów posiada nową substancję aktywną – aminopyralid. Nowością są dwuskładnikowe sulfonylomoczniki produkowane w  technologii SX. Posiadają jednorodne, łatwo rozpuszczalne granule, które są bardzo dobrze usuwane podczas mycia opryskiwaczy. W zależności od proporcji składników zwalczają chwasty dwuliścienne bądź dodatkowo miotłę zbożową. Pozostałe herbicydy niszczące chwasty dwuliścienne znane są od lat.

Największa grupę tworzą kombinacje uniwersalne. Wśród nich znajdują się preparaty pojedyncze oraz wiele mieszani. Znane substancje aktywne zawiera nowy herbicyd Caliban 178 WG. Niedawno zarejestrowany Zeus 208 WG, aktualnie jest sprzedawany w dwupaku Zeus 208 WG + Nuance 75 WG (odpowiednik Granstaru). Także Huzar doczekał się nowej formy użytkowej Huzar Activ 387 OD (+ 2,4-D). Ponownie na rynku pojawiło się kilka nowych form handlowych izoproturonu. Zarejestrowano także odpowiednik preparatu Apyros – Nylon 75 WG. Mieszaniny z herbicydem Legato 500 SC  (i odpowiedniki) w pewnym stopniu także ograniczają występowanie miotły zbożowej.

Czy wiesz, że...
Należy zwrócić uwagę, że w przypadku zabiegów korekcyjnych można stosować dawki niższe, jeżeli są to jednak pierwsze zabiegi na ogół zniszczenie chwastów będzie wymagało dawek wyższych. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!