Wprawdzie tegoroczne rzepaki są na dzień dzisiejszy mniejsze niż rok temu o tej samej porze, ale w rejonach gdzie siewy przebiegły terminowo przychodzi czas na regulację łanu. Jeśli obecne temperatury faktycznie utrzymają się przez najbliższy tydzień to wzrost roślin będzie intensywny.

Jeśli zachodzi możliwość przedwczesnego rozwoju pędów, wówczas sięga się po preparaty regulujące, gdy ok. 80 proc. roślin rzepaku wykształci 6-8 liści (BBCH 16-18). Przeważnie rzepaki z wczesnych terminów siewów traktuje się kilkukrotnie preparatami wykazującymi działanie regulujące. Moment aplikacji powinien być dopasowany do stanu roślin, warunków glebowych oraz termicznych i do możliwości produkcyjnych danej plantacji.

Jest to także właściwy moment do ochrony roślin przed chorobami, zwłaszcza że jak informuje SPEC występuje zagrożenie ze strony patogenów chorobotwórczych. Tak więc ochrona to zwalczanie patogenów i jednocześnie odziaływanie na wzrost.

Preparatami stosowanymi do ochrony przed chorobami i jednocześnie wykazującymi właściwości regulujące pokrój roślin rzepaku jesienią są należące do grupy triazoli, jak substancje czynne: protiokonazol i tebukonazol, o które oparty jest fungicyd Timlor 240 EC.

Takie działanie ma także substancja czynna metkonazol (też triazol) będąca w preparatach Caramba 60 SL i Caryx 240 SL. Przy czym w preparacie Caryx 240 SL obecna jest jeszcze substancja czynna chlorek mepikwatu z grupy piperydyn, który także wykazuje działanie regulujące wzrost. Dlatego po preparat Caryx 240 SL sięga się przy widocznym intensywnym rozwoju plantacji rzepaku jesienią.

Pokrój roślin reguluje substancja czynna paklobutrazol, na niej bazuje preparat Toprex 375 SC, który jest mieszaniną dwóch substancji czynnych i zawiera jeszcze difenokonazol (obie z grupy triazoli). Preparat aplikuje się w plantacje o normalnym tempie wzrostu, wpływa on na gospodarkę hormonalną zatrzymując stożek wzrostu pędu. Zawarty w preparacie difenokonazol hamuje i blokuje rozwój grzybów i grzybni.

Dołącz do dyskusji na forum.farmer.pl  Rozmawiaj w temacie: oprysk grzybowy w rzepaku

Podobał się artykuł? Podziel się!