Optymalne okno stosowania Toprex

Optymalnym okresem stosowania Toprex jest faza 4-6 liści rzepaku BBCH 14-16, w dawce 0,3 l/ha. W tych fazach mamy możliwość wyhamowania syntezy hormonów wzrostu (gibereliny) odpowiedzialnych za wzrost roślin na wysokość. Na bazie szeregu prowadzonych doświadczeń możemy stwierdzić, że zabieg wykonany Toprex w dawce 0,3 l/ha w fazie 4 liści nie wymaga dodatkowego zabiegu poprawkowego, również w warunkach ciepłej jesieni.

Efekt działania Toprex

Zabieg wykonany w optymalnym terminie BBCH 14 zapewnia najlepsze efekty, jeśli chodzi o pokrój rośliny przed zimą, czyli:

  • optymalna rozeta liściowa
  • lepiej rozbudowany system korzeniowy
  • grubsza szyjka korzeniowa oraz niżej osadzony pąk wierzchołkowy
a w konsekwencji lepsze przezimowanie.

Bardzo ważnym atutem Toprex jest jego wyjątkowe działanie. Preparat obniża wyniesienie pąka wierzchołkowego, natomiast nie "skraca liści". Ponieważ większe blaszki liściowe to efektywniejsza fotosynteza, a w konsekwencji lepiej rozwinięty system korzeniowy.

Toprex bezpieczny również na niewyrównanych plantacjach

Nie zalecamy, aby zwlekać z terminem zabiegu nawet na plantacjach niewyrównanych. Toprex jest preparatem absolutnie bezpiecznym dla roślin rzepaku poniżej 4-tego liścia. Potwierdzeniem tego jest rejestracja w Czechach już od fazy 1-szego liścia rzepaku.

Toprex zwiększa zawartość chlorofilu w liściach rzepaku

  • zastosowanie preparatu Toprex jesienią zwiększa zawartość chlorofilu aż o 17 %
  • większa zawartość chlorofilu wpływa na efektywność procesu fotosyntezy

Podobał się artykuł? Podziel się!