PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rolnice niszczą kukurydzę i okopowe

Rolnice niszczą kukurydzę i okopowe Rolnice chętnie podgryzają kukurydzę; Fot. Katarzyna Szulc

Widoczne łamanie i przewracanie się starszych roślinek kukurydzy jest efektem żeru rolnic. Stosowanie preparatów w ciągu dnia, gdy jest sucho nie ograniczy populacji rolnic. Podpowiadamy, jak najlepiej działać.Rolnice (Agrotis sp.) są szkodnikami wielożernymi powodują uszkodzenia roślin okopowych, chętnie podgryzają kukurydzę. Występują zwłaszcza na stanowiskach z monokulturą i tam, gdzie stosowane są uproszczenia w uprawie.

W tej chwili uszkodzenia roślin powodują starsze gąsienice. Żerują nocą i dlatego trudno jest je zauważyć. Próg ekonomicznej szkodliwości dla rolnic to 6 larw na 1 m2.

Uszkodzone korzenie buraków są podatne na infekcje powodowane chorobami grzybowymi, co w efekcie prowadzi do pogorszenia jakości technologicznej plonu korzeni. W kukurydzy rolnice podgryzają młode roślinki, zjadają korzeń i całe siewki, pozostają otwory w glebie. Widoczne łamanie i przewracanie się starszych roślinek jest efektem żeru rolnic.

– Skutecznie populację rolnic ograniczają preparaty o działaniu gazowym (np. chloropyrifos) stosowane przeciwko innym szkodnikom, Jednak z uwagi na nocny żer rolnic zabieg przeciwko szkodnikom najlepiej jest przeprowadzić w godzinach wieczornych – powiedział w rozmowie z redakcją prof. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego.

Najlepiej, jeśli zabieg przeciwko szkodnikom glebowym wykonamy preparatem, który oprócz działania żołądkowego i kontaktowego, wykazuje także działanie gazowe. Zabieg przeprowadza się tuż przed deszczem lub nawet, gdy zaczyna padać. Wówczas będzie on zmyty z rośliny do gleby, gdzie nastąpi jego działanie gazowe.

Stosowanie preparatów o działaniu gazowym w ciągu dnia, gdy jest sucho nie ograniczy populacji rolnic. W gorące dni gaz szybko rozproszy się i ulotni do atmosfery, a nie przedostanie się do gleby, gdzie bytują gąsienice. Dlatego przy braku opadów wieczornych, oprysk powinien być wykonany na wilgotne liście. Oprysk najlepiej wykonać z większym dodatkiem wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • ryzyk 2016-05-25 23:46:45
    Ja pozbylem sie jej dopierotajasujac kukurydze agregatem oprysk, zaraz po rugi raz agregat i ponowny siew. A wczesniej pryskalem o 12 noca w czasie deszczu i nic nie dalo nadal kukurydza " padala" z dnia na dzien po kolei. Moze duzo ich bylo bo po lace 8letniej. Moj blad bo zignorowalem szkodnika podczas 1 siewu.
  • stach 2016-05-25 13:33:17
    ale rolnic nie da się zwalczać w kukurydzy bo nie ma zarejestrowanego żadnego środka. Czym zatem opryskiwać? Czyba prawa nie wolno łamać, bo inspekcja wlepi 500 zl.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!