We florze Polski ok. 1/3 roślin są obcego pochodzenia. Część z nich to tylko sezonowe rośliny, które giną w surowych warunkach klimatycznych Polski. Niektóre obce gatunki jednak bardzo szybko zadomowiły się na stałe w naszym kraju. Jest to grupa ok. 460 gatunków, spośród których ok. 30 uznaje się obecnie za gatunki inwazyjne. Rośliny te stwarzają duże zagrożenie dla rodzimej bioróżnorodności oraz niektóre są szkodliwe dla ludzi, jak znany nam barszcz Sosnowskiego.

Rośliny, które znajdują się na liście obcych gatunków nie można bez stosownego zezwolnia: sprowadzać ich do kraju, prowadzić hodowli, rozmnażać i sprzedawać na terenie kraju (Art. 120.2 ustawy o ochronie przyrody). Obce gatunki powinniśmy sukcesywnie usuwać, a w ogrodach zastępować je innymi ozdobnymi i nieinwazyjnymi roślinami ozdobnymi.

Część gatunków tak zadomowiła się w naszym kraju, że stały się nieodłącznym elementem krajobrazu, np. nawłoć kanadyjska, robinia pseudoakacja (zwana potocznie akacją), klon jesiennolistny, róża pomarszczona. Sprowadzone jako rośliny ozdobne występują prawie wszędzie. Za pomocą nasion bardzo szybko rozmnażają się, a dodatkowo są wstanie poszerzać swoje siedlisko za pomocą rozłogów czy kłączy. Występują na naturalnych stanowiskach, takich jak lasy, łąki, pastwiska zagłuszając inne gatunki, często cenne i pod ochroną.

Z ogrodów za pomocą kłaczy „uciekają" i zasiedlają dzikie tereny takie popularne rośliny ozdobne jak: sumak octowiec, tawlina jarzębolistna, śnieguliczka, bożodrzew gruczołkowaty. Niektóre gatunki, które mimo że występują w naszym kraju i uważane są za chronione, były często wyrzucane przez ludzi do lasów. Bardzo szybko zasiedlały teren, na którym pierwotnie nigdy nie występowały. Przykładem takiej rośliny jest paproć pióropusznik strusi. Inna dość pospolita leśna paproć - orlica pospolita jest gatunkiem bardzo inwazyjnym, a nawet silnie trującym dla ludzi i zwierząt gospodarskich.

Kolejnym gatunkiem rośliny, który zadomowił się w lasach jest pnącze kolczurka klapowana. Mimo iż jest jednoroczną rośliną, to jednak szybko i łatwo  rozmnaża się przez nasiona. Wspinając się po innych roślinach dusi je i zagłusza. Innym obcym gatunkiem ostatnio często pojawiającym się w Polsce jest rdestowiec japoński i sachaliński. Za pomocą grubych korzeni potrafią zasiedlić dość duży obszar ogrodu.

W oczkach wodnych oraz w stawach również występują gatunki inwazyjne, nad którymi bardzo trudno zapanować. W bardzo krótkim czasie zarastają lustro wody. Do takich roślin należą rzęsa wodna i paproć wodna - azolla karolińska.

W zwalczaniu obcych gatunków wymagana jest cierpliwość. W momencie gdy sądziliśmy, że pozbyliśmy się rośliny okazuje się, że jednak znowu pojawiła się w ogrodzie. W zwalczaniu obcych gatunków ważne jest sukcesywne usuwanie roślin zanim jeszcze zakwitną. Wykopane kłącza czy rozłogi nigdy nie wyrzucajmy. Muszą one wyschnąć na słońcu i być spalone. W zwalczaniu takich roślin pomocne są wysokie stężenia herbicydów przeznaczone do zwalczania chwastów dwuliściennych.

Podobał się artykuł? Podziel się!