PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Rośnie liczebność larw skrzypionek i mszyc w zbożach

Rośnie liczebność larw skrzypionek i mszyc w zbożach Uszkodzone przez larwy skrzypionek liście flagowe; Fot. Anna Kobus

Na plantacjach zbożowych dotychczas niechronionych przed szkodnikami rośnie liczebność larw skrzypionek oraz zwiększa się populacja mszyc. Szkodników jest na tyle dużo, że nie powinniśmy dłużej zwlekać z zabiegiem insektycydowym.O tym, że w tym sezonie skrzypionka wyraźnie daje o sobie znać pisaliśmy na łamach portalu farmer.pl już wielokrotnie. Poruszaliśmy także temat rosnącej populacji mszyc. Wielu producentów widząc zagrożenie ze strony tych szkodników wykonała zabieg insektycydowy. Na tych plantacjach szkody wyrządzone przez szkodniki są mniejsze. Zdecydowanie gorzej jest w tych zbożach, które nie zostały ochronione. Z jaj skrzypionek nadal wylęgają się larwy, a ciepła i umiarkowanie wilgotna pogoda stwarza idealne warunki do bardzo szybkiego namnażania się mszyc.

O dużej presji szkodników informuje także IOR PIB w Poznaniu. W miejscowości Boguchwała w dniu wczorajszym jęczmieniu jarym (faza kłoszenia) na 100 roślinach stwierdzono 40 jaj i 52 larwy skrzypionek oraz 30 mszyc. W zbożach ozimych, a dokładniej w pszenżycie ozimym odnotowano z kolei 24 jaj i 36 larw skrzypionek oraz 40 mszyc.

Zagrożone są głównie zboża jare. Już dziś zauważyć można rozmiar szkód wyrządzonych przez skrzypionkę. Na plantacjach niechronionych, liść flagowy, a często także podflagowy u wielu roślin staje się przezroczysty, pergaminowy. Takie liście nie prowadzą wydajnej fotosyntezy, a więc nie dostarczają do kształtującego się teraz ziarna odpowiedniej ilość asymilatów.

Zalecamy zatem ponownie monitoring w zbożach i ocenę zagrożenia ze strony szkodników i w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości, wykonanie zabiegu insektycydowego.

Przypominamy, że dla zbóż ozimych próg ekonomicznej szkodliwości wynosi 1 - 1,5 larwy na źdźbło. W przypadku zbóż jarych próg jest niższy i wynosi on 0,5-1 larwy na jednym źdźble.
Dla mszyc z kolei ustalono następujące progi: mszyca czeremchowo-zbożowa – 5 szt. na 1 źdźbło, mszyca zbożowa – 5 szt. na kłosie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • rol-nik 2016-06-10 10:48:23
  Niestety zgodzę się #rolnikiem i #lukaszem
  Internety internetami, a jak to mówią "Panskie oko konia tuczy" ...
 • lukasz 2016-06-09 12:17:53
  jak już Ci zjadły liść flagowy to... było trzeba dalej czekać aż napiszą info o skrzypionkach w Internecie... jak se dbasz, tak se masz.. proste
 • rolnik 2016-06-09 09:47:40
  Może zamiast dbać o plon to redakcja zajmie się ceną ???? Jak byle jaka obniżka na giełdach to po dwa artykuły na dzień a "kosmicznych spadkach" . Niestety nie działa to w drugą stronę i gdy mamy wzrosty już od tygodnia i to znaczne to redakcja MILCZY !!!!!!
  Nie udajcie więc że zależy wam na rolniku martwiąc się o opryski grzybowe czy też od skrzypionki bo niestety wasz portal służy wyłącznie do manipulacji .
 • barkas 2016-06-09 09:14:01
  Czlowiek stara sie zeby jak najlepiej dopilnowac zboza, nawiezc je, ochornic od grzyba, a przyjdzie takie dziadostwo i wszystko zezre, Wczoraj opryskany jeczmien jary, ale duzo liscy flagowych juz pozjadanych...
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!