PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rozszerzono rejestrację Ortusa o kolejne uprawy

W pierwszych dniach marca ministerstwo rolnictwa rozszerzyło etykietę rejestracyjną preparatu Ortus 05 SC o kolejne zastosowania. Ortus to w tej chwili preparat o najszerszym zakresie stosowania spośród akarycydów dostępnych na polskim rynku – powiedział na konferencji prasowej Paweł Banach, dyrektor Działu Rejestracji i Rozwoju z Sumi Agro Poland.Procedura rozszerzenia rejestracji Ortusa o zastosowanie w uprawach małoobszarowych została przeprowadzona w szybkim tempie. Od złożenia przez firmę Sumi Agro Poland wniosku w sierpniu 2012 do uzyskania rejestracji minęło 7 miesięcy.

W nowej etykiecie znalazły się następujące zastosowania dotyczące upraw sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych, a także szkółek leśnych.

W uprawach sadowniczych wprowadzono zalecenie stosowania do zwalczania przędziorka chmielowca w porzeczce czarnej, czerwonej i białej, truskawce, malinie, agreście i winorośli. Dodatkowo za pomocą Ortusa można teraz zwalczać wielkopąkowca w uprawie porzeczki czerwonej i białej oraz przędziorka owocowca na winorośli. Środek należy stosować w dawce 1,5 l/ha, za wyjątkiem truskawki - 2 l/ha i winorośli - 1,8 l/ha.

W uprawach warzywniczych zakres stosowania Ortusa obejmuje zwalczanie przędziorka owocowca i chmielowca w uprawie pomidora, papryki, oberżyny i cukini ( pod osłonami).
Rejestracja w roślinach ozdobnych (w gruncie i pod osłonami) obejmuje zwalczanie przędziorka owocowca i chmielowca oraz szklarniowca. W szkółkach leśnych drzew liściastych i iglastych Ortus może być stosowany do zwalczania przędziorka lipowca i sosnowca. Zalecana dawka to 1,5 l/ha.

Warto przypomnieć również iż w czerwcu 2012 roku Ortus 05 SC uzyskał zezwolenie na rozszerzenie etykiety rejestracyjnej do zwalczania wielkopąkowaca porzeczkowego na porzeczce czarnej i roztocza truskawkowca na truskawkach.

Na porzeczce czarnej Ortus 05 SC polecany jest do zwalczania wielkopąkowca porzeczkowego, w dawce 1,5 l/ha, przy maksymalnie 2 zabiegach w sezonie. Odstępy między nimi powinny wynosić 7-10 dni. Można go stosować łącznie z adiuwantem Slippa w dawce 0,1 l/ha. Środek poleca się stosować w okresie od początku do pełni kwitnienia.

Na truskawce Ortus 05 SC zarejestrowany jest do zwalczania roztocza truskawkowca w zalecanej dawce 1-1,25 l/ha, przy maksymalnie 1 zabiegu w trakcie sezonu. Zalecana dawka wody to 500-1000 l/ha, przy wykonaniu oprysku drobnokroplistego. Preparat można stosować łącznie z adiuwantem Slippa (0,2 l/ha) i podając wtedy 1 l/ha Ortusa 05 SC. Preparat zaleca się stosować w momencie zauważenia objawów żerowania szkodnika, niezleżenie od fazy rozwojowej roślin.

Ortus 05 SC nie ma okresu prewencji, karencja w przypadku czarnych porzeczek, jabłoni i grusz wynosi 21 dni, dla śliw - 14 dni, a dla truskawek - 7 dni.
Stosując Ortus 05 SC, należy zwrócić uwagę na dokładne pokrycie cieczą użytkową chronionych roślin również dolnej strony liści, gdzie zazwyczaj najliczniej żerują przędziorki. W przypadku dużego zagęszczenia opryskiwanych roślin i dużej masy liści, warto do cieczy użytkowej dodać środek zwilżający (w tym przypadku Slippa).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!