PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Rynchosporioza w zbożach

Rynchosporioza w zbożach Pierwsze objawy rynchosporiozy na jęczmieniu. Fot. Katarzyna Szulc

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 17-11-2015 13:24

Tagi:

Na niektórych plantacjach zbóż ozimych widoczne są objawy rynchosporiozy, choroba ta występuje na jęczmieniu, pszenżycie, życie, a najlepsze warunki do jej rozwoju to wysoka wilgotność i temperatura powyżej 10°C.Objawem porażenia są owalne plamy 1-2 cm długości występujące na liściach i pochwach liściowych. Na początku plamy są niebieskozielone, a później w środku żółte, dookoła ciemnobrązowe. Na liściach jęczmienia obwódka wyraźnie się odznacza, a wokoło występuje chlorotyczny pierścień.

Panujące wcześniej wysokie temperatury o raz wilgotność powietrza sprzyjały rozwojowi choroby. W wyniku infekcji silnie porażone części przedwcześnie zamierają.

- W przypadku obserwacji silnego porażania można zastanowić się nad koniecznością zastosowania zabiegu T0 wykorzystując triazole w mieszaninie z innymi substancjami. Jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że w panujących warunkach pogodowych skuteczność preparatów będzie obniżona, zważywszy że obecnie w wielu rejonach kraju występują opady – mówi prof. dr hab. Marek Korbas z Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.233.99
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!