Przede wszystkim z południa kraju, gdzie długotrwałe opady tego lata spowodowały szybkie dojrzewanie pseudotecji - zarodników phomy, jak i z północnego zachodu, gdzie choroba wdziera się na pola uprawne rzepaku. Wcześniej niż zwykle i z dużą intensywnością. Pojawił się też mączniak rzekomy, mylony czasami z suchą zgnilizną.

Dodatkowo obserwujemy lokalne nierównomierne wschody (Kujawy, płn. wielkopolska), gdzie fazy rozwojowe są bardzo różne oraz prawie w całym kraju silną gradację szkodników, które uszkadzając rośliny dodatkowo sprzyjają rozmnażaniu chorób w miejscach żerowania.

Czeka nas niełatwy sezon, potrzebna, więc będzie dobra opieka nad rzepakiem i pomoc w przygotowaniu do zimy. Jak wskazują badania przeprowadzone wśród rolników najczęściej wybieranym fungicydem w ochronie rzepaku jest Toprex. Toprex znakomicie przygotowuje rośliny rzepaku do przezimowania.

Pełni on rolę nie tylko regulacyjną (hamowanie wyniesienia stożka wzrostu), ale również stymulującą - przyrost masy korzenia (grubsza szyjka korzeniowa i rozbudowany system korzeniowy) - szczególnie ważne na niewyrównanych plantacjach, a także przyrost większej liczby liści, a co za tym idzie rozgałęzień, które będziemy obserwować wiosną.