Środki ochrony roślin, w przeciwieństwie do nawozów, nie ucierpiały na spadku cen płodów rolnych. Perspektywy dla rozwoju rynku środków ochrony roślin są bardzo dobre i choćby z tego powodu Ciech nie powinien sprzedać tanio Organiki - Sarzyny - oceniają eksperci.

- Rynek spodziewa się transakcji za około 500 mln zł. Należy podkreślić, że w ostatnim czasie Ciech zainwestował niedawno w Sarzynie ok. 100 mln zł w instalację do produkcji chemikaliów używanych do produkcji nowoczesnych środków ochrony roślin - mówi Tomasz Kasowicz, analityk BZ WBK.
Wskazuje, że roczny wynik operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) organiki -Sarzyny kształtuje się na poziomie 60-70 mln zł. - Można założyć, że transakcja zostanie przeprowadzona przy mnożniku równym siedem, co daje przybliżona wycenę spółki - w tym przypadku jest to ok. 500 mln zł - oblicza Tomasz Kasowicz.

- Cena na poziomie 500 mln zł wydaje się rynkowo akceptowalna ale trzeba zastanowić się, czy Organika Sarzyna jest modelowym aktywem rynkowym a no to pytanie odpowiedź można uzyskać jedynie dzięki due-dilligence - zastrzega Wojciech Kozłowski, analityk Espirito Santo Investment Bank.
Przypomina, że zakład ma długą tradycję, co z pewnością pozwoliło na pełną optymalizację działań, ale równocześnie może to powodować, że pewna część instalacji wymaga modernizacji.
- Teraz przedsiębiorstwo to dostarcza dobrych wyników co jest wynikiem zarówno dobrego otoczenia rynkowego ale również według mnie dobrze ukierunkowanych inwestycji rozwojowych - dodaje Wojciech Kozłowski.

Negocjacje w sprawie zakupu producenta pestycydów przez Grupę Azoty trwają już kilka miesięcy jednak od dłuższego czasu sprawa nie jest rozstrzygnięta. Zdaniem ekspertów, oferta Organiki - Sarzyny pasuje do Grupy Azoty, bo zwiększa ofertę dla rolnictwa. Z drugiej strony Ciech pozbyłby się aktywów nie związanych z jego główną działalnością.

- Dobrze, że Sarzyna znalazła dobrego inwestora. To może być nowe otwarcie dla spółki, która dobrze funkcjonuje - uważa Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Transakcja nie została przesądzona. Prezes Ciechu Dariusz Krawczyk pod koniec listopada powiedział, że nie wyklucza pozostawienia Organiki - Sarzyny w grupie.

Podobał się artykuł? Podziel się!