W ostatnich kilku latach obserwujemy znaczący rozkwit syntezy nowych substancji czynnych z grupy inhibitorów enzymu dehydrogenazy kwasu bursztynowego w skrócie znanych jako SDHI. Grupa tych związków nie jest jednak innowacyjna gdyż pierwsze substancję czynne pojawiły się już w latach 70-tych (karboksyna, fenfuram). Nie mniej jednak duże zainteresowanie syntezą nowych substancji czynnych z tej grupy nastąpiło w ostatnich kilku latach. Mowa tu o takich substancjach jak: penthiopyrad, fluopyram, penflufen, sedaksan, bixafen, izopirazam czy fluxapyroxad. Powyższe substancję wyznaczają nowe trendy w ochronie roślin przed chorobami grzybowymi. 

Ogromną zaletą tych substancji jest ich szerokie spektrum działania. Są one wykorzystywane zarówno w formie zapraw oraz w środkach do opryskiwania. Ponadto zostają szybko pobierane i transportowane przez roślinę. Odznaczają się wysoką skutecznością już w niewielkich dawkach. W wielu przypadkach są one proponowane producentom rolnym w mieszaninach zwiększających ich zakres działania, jednocześnie chroniąc przed zwiększeniem zagrożenia występowania zjawiska odporności.

Aktualnie na świecie zarejestrowanych jest kilkanaście fungicydów z substancjami z grupy SDHI. W Polsce obecnie jest ich kilka, a kolejne czekają na rejestrację przez Komisję ds. Rejestracji Środków Ochrony Roślin działająca przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Poniżej przedstawiamy zarejestrowane w Polsce preparaty zawierające w swym składzie substancję czynną z grupy SDHI (stan na 24.12.2013)
•    Aviator Xpro 225 EC -protiokonazol + biksafen
•    Aylora 350 SC - penthiopyrad + chlorotalonil
•    Bell 300SC - boskalis + epoksykonazol
•    Bontima 250 EC - izopyrazam + cyprodinil
•    Propulse 250 SE - fluopyram + protiokonazol
•    Seguris 215 SC - izopyrazam + epoksykonazol
•    Treoris 350SC - penhiopyrad + chlorotalonil
•    Ventur 300SC - boskalid + epoksykonazol

Wiele nowych, ostatnio zarejestrowanych preparatów opiera się na substancji czynnej z grupy SDHI. Kilkanaście nowych związków jest aktualnie sprawdzanych. Większość nowości wprowadzonych na rynek w 2014 roku będzie w swym składzie zawierać nowe substancję aktywne pochodzące z tej grupy substancji chemicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!