Firma stworzyła specjalną stronę, gdzie przedstawia w siedmiu krokach, jak prawidłowo wykonać zabieg skracania zbóż. Opisany jest tam każdy z poszczególnych etapów oraz wymienione są czynniki, których znajomość znacznie przyczynia się do prawidłowej oceny sytuacji i pomoże w podjęciu możliwie najlepszej decyzji dotyczącej regulatorów wzrostu.

- Pierwszy krok, który należy wykonać, przystępując do zabiegu regulacji łanu zbóż, to ustalenie właściwego terminu zabiegu, określając fazę rozwojową w jakiej znajduje się plantacja - mówił Michalski.

Kluczowe fazy z punktu widzenia stosowania regulatorów wzrostu to: BBCH 25-27 - pełnia krzewienia; BBCH 30 - początek strzelania w źdźbło; BBCH 31 - faza pierwszego kolanka; BBCH 32 - faza drugiego kolanka; BBCH 39 - faza liścia flagowego.

Po drugie należy obliczyć obsadę roślin i zaplanować intensywność nawożenia azotowego. Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu parametrów odmiany, które mogą mieć wpływ na wyleganie. Trzeba też ocenić ryzyko wylegania plantacji.

- Ostania faza to decyzja o sposobie zapobiegania, po prostu czy wykonamy jeden czy dwa zabiegi, a także finał czyli wybór preparatu, ustalenie dawki środka i terminowe wykonanie zabiegu - przypominał Mariusz Michalski.

Podobał się artykuł? Podziel się!