Baza programu doglebowego odchwaszczania rzepaku ozimego nie uległa ostatnio większym zmianom. Niestety, nie zarejestrowano nowych substancji czynnych. Nie oznacza to jednak, że w zaleceniach nie ma żadnych nowości. Znane substancje czynne są rejestrowane w dotąd niezalecanych kombinacjach oraz w zmienionych, na ogół, poszerzonych terminach stosowania.

Sama idea zwalczania chwastów od lat pozostaje taka sama. Zabiegi jesienne, w tym przedwschodowe, nadal są uważane za podstawowe.

Eliminacja chwastów, zwłaszcza zimujących już w pierwszym okresie wegetacji, zwalcza konkurencję i zwiększa szansę na przezimowanie plantacji. Jeżeli w trakcie siewu i tuż po jego wykonaniu istnieją odpowiednie warunki glebowe, umożliwiające zaktywizowanie się substancji czynnych działających doglebowo - należy tę sytuację wykorzystać.

DZIAŁANIE W POJEDYNKĘ

Do największych "solistów" bez wątpienia należą chlomazon i metazachlor (tabela 1.). Pierwszy jest znany przede wszystkim z preparatu Command i późniejszych jego odpowiedników. Zaletą preparatu jest jego stosunkowo niska cena i wysoka skuteczność w zwalczaniu często występującej na stanowiskach tej uprawy, zimującej przytuli czepnej.

Preparat również niszczy takie gatunki jak: bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, krzywoszyj polny (obecnie farbownik), poziewnik szorstki, tasznik pospolity i tobołki polne. Z drugiej strony chlomazon charakteryzuje się specyficznym działaniem objawiającym się bieleniem lub żółknięciem liści rzepaku. Objaw ten związany jest z czasowym rozkładem chlorofilu.

Jedni uważają to za symptom działania, inni wręcz za uszkodzenia. Rzepak z tym typowym działaniem dobrze sobie radzi i jeszcze w okresie jesiennym regeneruje się, wracając do "pełnej" barwy zielonej, czyli do optymalnych warunków asymilacji. Proces ten wymaga czasu i dobrych warunków do wzrostu. Dlatego preparatów zawierających chlomazon nie zaleca się stosować na plantacjach sianych z opóźnieniem, a zwłaszcza gdy dodatkowo prognozy pogody przewidują ochłodzenie.

Metazachlor jest jeszcze liczniej reprezentowany niż chlomazon.

Jest substancją czynną o większym zakresie zwalczanych chwastów. Należą do nich głównie: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, maruna bezwonna, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przetacznik polny, psianka czarna, rdestówka powojowa, rumianek pospolity, skrytek polny i starzec zwyczajny. Z kolei zaletą tego związku jest możliwość wykorzystania go do zabiegów nalistnych. W przypadku nagłej zmiany pogody, po zakupie środków zawierających metazachlor, można je wykorzystać do wczesnych zabiegów powschodowych.