Gradobicie to niszczycielski żywioł, który w zależności od wielkości gradzin oraz fazy rozwojowej roślin, może powodować dotkliwe straty w postaci różnorakich uszkodzeń roślin i spowodować znaczną utratę plonu.

Jakie uszkodzenia powoduje grad?

Ocętkowanie

Każdy nawet najmniejszy grad powoduje tzw. ocętkowanie. Gradzina kaleczy roślinę powodując w miejscu uderzenia charakterystyczne uszkodzenia. W zależności od wielkości gradzin, powstałe cętki mogą być płytkie lub głębokie. Najbardziej widoczne są na łodygach roślin zielonych. Łatwo dostrzegalne są w postaci białych plamek na łuszczynach rzepaku, zwłaszcza gdy grad przeszedł w fazie zielonych łuszczyn. Gdy cętki  nie są głębokie nie mają dużego wpływu na plon. Wyjątek stanowią uprawy, których owoce lub inne organy są plonem roślin (warzywa owoce) i w wyniku ocętkowania tracą swoją wartość handlową.

Zniszczenie liści

Gradzina może ściąć, przedziurawić, poszarpać lub całkowicie zniszczyć liść rośliny. Ma to wpływ na plon gdy uszkodzenia są rozległe i mocno zostanie ograniczony aparat asymilacyjny rośliny. W przypadku poszarpań i podziurawień  wpływ na plon jest wówczas gdy zostanie uszkodzony główny nerw liścia.To powoduję bowiem pożniejsze zamieranie i zasychanie tego organu. 

Złomy i ścięcia pędów

Grad połączony z silnym wiatrem może powodować trwałe zgięcie źdźbła/łodygi i lub ich całkowicie oderwanie od rośliny. Ścięcia łuszczyn, kłosów wyrażnie wpływają na plon. Natomiast złomy w zależności jak bardzo uszkodzenia są rozległe i czy mają wpływ na trudności podczas zbioru. 

Krzywe lub białe kłosy

U jednoliściennych zwłaszcza gdy grad przejdzie od fazy 3 kolanka do początku kłoszenia może on uszkodzić języczek liściowy, co spowoduje wylanie soku komórkowego i zlepienie ości kłosa z pochwą liściową. Konsekwencją tego jest krzywy kłos z gorzej wykształconym ziarnem.
Natomiast we wczesnych fazach rozwoju gradzina uderzając w dokłosie lub osadkę kłosową ukrytą w pochwie liściowej powoduje ich pęknięcie, a w efekcie zasychanie i bielenie kłosów.

Zniszczenie kwiatów lub nasion

U zbóż jeżeli gradzina uderzy w kłos (wiechę), ukryty w pochwie liściowej może uszkodzić zawiązki kwiatów. Po wykłoszeniu grad może zniszczyć zawiązki ziaren powodując późniejszą szczerbatość kłosa. W dojrzałości pełnej może spowodować wybicie i wymłócenie ziarna. U dwuliściennych może powodować zniszczenie pojedynczych kwiatów lub całych kwiatostanów. W późniejszych okresach może spowodować wymłócenie nasion (bardzo często spotykane w rzepaku).

Podobał się artykuł? Podziel się!