Co to znaczy w praktyce?

Słodyszek, który zasiedla roślinę, w pierwszej kolejności musi skonsumować fragment tkanki, po czym pimetrozyna zawarta w sokach komórkowych oraz na powierzchni pąka powoduje zaburzenia koordynacji ruchów, w tym paraliż kończyn oraz niezdolność do dalszego pobierania pokarmu. Efekt pełnej skuteczności występuje w niedługim czasie. Słodyszek na roślinie jest ospały, nie wykazuje oznak aktywnosci. Taki specyficzny mechanizm działania wyróżnia się wysoką skutecznością, co potwierdzają badania z Niemiec czy krajów bałtyckich oraz spostrzeżenia rolników polskich.

Jeżeli zastosowałeś PLENUM 500 WG wysoka skuteczność przeciw słodyszkowi utrzyma się przez około 5-7 dni, a często dłużej.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pszczół, u których działanie może być podobne jak u słodyszka, nie stosujemy Plenum w okresie kwitnienia rzepaku. W praktyce, chrząszcze słodyszka żerujące na miodnikach rozwiniętych już kwiatów zwykle nie robią szkód w postaci uszkodzeń dna kwiatowego, a nawet często pomagają w zapylaniu rzepaku.

Wyjątkowa cecha preparatu pozwala na zastosowanie go zarówno w niższych temperaturach, w których dość słabo radzą sobie środki popularnie stosowane wcześnie wiosną, jak i w wysokich temperaturach, kiedy skuteczność pyretroidów znacznie spada. PLENUM 500 WG jest skuteczny w szerokim zakresie temperatur od 5 do 25°C.

PLENUM 500 WG stosuje się po wystąpieniu szkodnika, w okresie od zielonego do żółtego pąka (BBCH 51-59), w dawce 150 g/ha.

Nie ma potrzeby mieszania z innymi insektycydami celem podwyższenia skuteczności. Brak odporności na pimetrozynę sprzyja walce ze szkodnikiem. W przypadku nalotu mieszanego (słodyszek i chowacze łodygowe) zalecamy Karate Zeon 0,12 l/ha + Plenum 0,15 kg/ha. Plenum nie wymaga dodatku adiuwantów/wspomagaczy.

PLENUM 500 WG miesza się swobodnie z większością nawozów dolistnych i fungicydów.

Praktyczne porady