PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Słodyszek rzepakowy w opałach

Słodyszek rzepakowy w opałach

Firma Syngenta planuje jeszcze w tym roku rejestrację nowego insektycydu do zwalczania słodyszka w rzepaku – Plenum 50 WG – informuje Łukasz Bojkowski, Portfolio Manager, Syngenta.Środek będzie w sprzedaży od wiosny 2013. Substancja aktywna środka to pimetrozyna, należąca do grupy chemicznej (pirydyn azometyn), niestosowana jak dotąd w rzepaku w Polsce.

- Ma to istotne znaczenie w sytuacji uodparniania się słodyszka na preparaty z dotychczas stosowanych grup chemicznych. Plenum jest już szeroko stosowane przez producentów rzepaku w Niemczech, Czechach i na Litwie - podaje firma.

Plenum 50 WG działa na słodyszka kontaktowo oraz żołądkowo. Natomiast w roślinie przemieszcza się systemicznie. Pimetrozyna wywołuje u słodyszka rzepakowego objawy bezwładu oraz utraty koordynacji kontroli i poruszania odnóżami, przez co uniemożliwia żerowanie i owady giną w krótkim czasie.

Środek stosuje się po wystąpieniu szkodnika w okresie od zielonego do żółtego pąka (BBCH 51 - 59), w dawce 150 g/ha. Jak dodaje Syngenta, preparat Plenum 50 WG charakteryzuje się długim okresem działania i utrzymuje skuteczność w bardzo szerokim zakresie temperatur.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • rolnik 2012-10-30 10:34:54
    A co z działaniem na pszczoły i owady pożyteczne???
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!