Ze strony IOR-PIB program skupiał się na integrowanej ochronie rzepaku, kile kapusty, jako groźnemu szkodnikowi dla upraw rzepaku, jej występowaniu i szkodliwości, oraz metodach ograniczania jej występowania w rzepaku.


Syngenta zaprezentowała zwalczanie chwastów w integrowanej ochronie rzepaku, ze szczególnym uwzględnieniem chwastów z rodziny kapustowatych. Przedstawione zostały także wyniki doświadczeń dotyczących uprawy rzepaku z rynku niemieckiego, jesienna oferta firmy obejmująca między innymi odmianę rzepaku SY Alister, o zwiększonej odporności na kiłę, a także jesienne zabiegi przygotowujące rzepak do zimy.


Kiła kapusty staje się problemem na coraz większej połaci naszego kraju, szczególnie w rejonie północnym. Do zwalczania sprawcy tej choroby nie ma żadnych zarejestrowanych preparatów. Jedyną skuteczną metodą jest zaniechanie uprawy rzepaku i innych roślin z rodziny kapustowatych na polu przez co najmniej 7 lat, co oznacza eliminację dochodowego rzepaku z płodozmianu, oraz zaprzestanie stosowania gorczycy w międzyplonach.


Wywoływana jest przez pierwotniaka atakującego korzenie rzepaku. Wnika do ich środka poprzez włośniki. Reakcją komórek na jego obecność jest nadmierny wzrost prowadzący do powstawania narośli. Grzyb rozwijając się wnika do wiązki przewodzącej zakłócając pobieranie składników pokarmowych i wody. Zainfekowane korzenie nie posiadają warstwy korkowej, co powoduje często porażenie roślin innymi mikroorganizmami i rozpad korzeni, któremu na polu towarzyszy charakterystyczny fetor. Dodatkowo rozpad tkanek powoduje wydzielanie do gleby substancji toksycznych, które hamują rozwój pozostałych roślin wpływając na ich gospodarkę wodną i doprowadzając do ich więdnięcia. Zaatakowane rośliny jeśli nie zginą, wytworzą znacznie mniej odgałęzień bocznych, wcześniej zakwitną i wydadzą niższy ich plon. Ponadto nasiona uzyskane z porażonych roślin charakteryzują się gorszą jakością na skutek większej zawartości kwasu erukowego i glukozynolanów.


Kiła rozwija się na roślinach z rodziny kapustowatych takich jak warzywa: kalafior, czy kapusta głowiasta i chwasty: gorczyca polna, tasznik pospolity, tobołki polne i rzodkiew świrzepa. Dlatego też ważnym zabiegiem sanitarnym ograniczającym występowanie kiły jest skuteczne zwalczanie chwastów z tej rodziny na polu.