W wielu regionach kraju z powodu intensywnych opadów deszczu nie można wjechać z opryskiem w pole i wykonać zabiegów ochrony. Rolnicy często nie zdążyli wykonać zabiegu na liść flagowy - T2.

Jakie choroby są obecnie groźne w danym regionie? Można to sprawdzić na mapach przygotowanych przez Bayer.

Rozwój septoriozy liści w pszenicy ozimej ma korzystne i optymalne warunki do infekcji w ostatnich czterech dniach i w prognozie w rejonie Polski wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej. Na północnym zachodzie są przewidziane korzystne i optymalne warunki infekcji, a w niektórych regionach w ogóle brak jest infekcji.

Jeśli chodzi o rdzę żółtą praktycznie na terenie całego kraju przeważa brak infekcji na tę chorobę w czterech ostatnich dniach, ale też i w prognozie.

Z rdzą brunatną jest gorzej, tam z kolei przeważają korzystne warunki do pojawienia się tej choroby.

Brunatna plamistość może wystąpić w północno-zachodniej Polsce, w centralnej i północno-wschodniej nie ma zagrożenia, natomiast w południowo-wschodniej choroba może rozwijać się w najlepsze.

Fuzariozy kłosów na razie w pszenicy raczej nie stwierdzono. Sporadycznie są regiony, gdzie choroba ma korzystne warunki do infekcji w ostatnich dwóch dniach i w prognozie - występują one w południowo-wschodniej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!