PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Sprawdź jakie choroby zagrażają pszenicy

Sprawdź jakie choroby zagrażają pszenicy

Monitorowanie aktualnego stanu zagrożeń występowania chorób i szkodników stanowi nieodzowny element przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu zabiegu. Firma Bayer CropScience prowadzi aktualny stan zagrożenia w zbożach. Największy problem jest z septoriozą i rdzą brunatną.W wielu regionach kraju z powodu intensywnych opadów deszczu nie można wjechać z opryskiem w pole i wykonać zabiegów ochrony. Rolnicy często nie zdążyli wykonać zabiegu na liść flagowy - T2.

Jakie choroby są obecnie groźne w danym regionie? Można to sprawdzić na mapach przygotowanych przez Bayer.

Rozwój septoriozy liści w pszenicy ozimej ma korzystne i optymalne warunki do infekcji w ostatnich czterech dniach i w prognozie w rejonie Polski wschodniej, centralnej i południowo-zachodniej. Na północnym zachodzie są przewidziane korzystne i optymalne warunki infekcji, a w niektórych regionach w ogóle brak jest infekcji.

Jeśli chodzi o rdzę żółtą praktycznie na terenie całego kraju przeważa brak infekcji na tę chorobę w czterech ostatnich dniach, ale też i w prognozie.

Z rdzą brunatną jest gorzej, tam z kolei przeważają korzystne warunki do pojawienia się tej choroby.

Brunatna plamistość może wystąpić w północno-zachodniej Polsce, w centralnej i północno-wschodniej nie ma zagrożenia, natomiast w południowo-wschodniej choroba może rozwijać się w najlepsze.

Fuzariozy kłosów na razie w pszenicy raczej nie stwierdzono. Sporadycznie są regiony, gdzie choroba ma korzystne warunki do infekcji w ostatnich dwóch dniach i w prognozie - występują one w południowo-wschodniej Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Kuba_ŁDŹ 2013-12-30 10:32:38
    Przez tą ciepłą pogodę w zimę, znowu będą problemy z grzybami w zbożach... Ale w sumie od paru lat używam Rubric od Cheminovy [ http://www.cheminova.pl/po/produkty/fungicydy/rubric_125_sc/rubric_125_sc.htm ] i jest okej. Mam nadzieję, że będzie tak też w tym roku. A jak u Was w tej sprawie? Co polecacie?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.197.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!