Celem proponowanych przepisów jest ograniczenie zagrożeń związanych z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, a także wdrożenie zasad integrowanej ochrony roślin, zapewniających racjonalne stosowanie tych preparatów w produkcji. Jaki wpływ będą miały te zmiany na rynek?

Zdaniem dr Ewy Matyjaszczyk z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu jednym z najważniejszych może okazać się zapis o możliwości sprzedaży środków ochrony roślin przez Internet. Niestety, niekoniecznie musi to być wpływ pozytywny.

- Na rynku polskim już obecnie jest dużo środków podrabianych i mam poważne obawy, że sprzedaż środków przez Internet może sprzyjać wprowadzaniu na rynek podróbek w jeszcze większych ilościach. Ponadto przez internet trudniej niż w sklepie zagwarantować, że nabywca środków ochrony roślin jest pełnoletni i ukończył niezbędne szkolenia - mówi portalowi farmer.pl dr Matyjaszczyk.

- Mimo ciągłego wzrostu bezpieczeństwa środków ochrony roślin, trzeba pamiętać, że są one przeznaczone do niszczenia organizmów żywych i jeżeli są stosowane niewłaściwie mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska - dodaje specjalistka.

Podobał się artykuł? Podziel się!