Do niedawna Stomp Aqua można było stosować w takich uprawach jak: truskawka, cebula z siewu, marchew i groch jadalny zielony. Niedawno jednak preparat uzyskał nową rozszerzoną rejestrację i przez to znacznie powiększył się zakres stosowania w uprawach małoobszarowych.

Wśród upraw rolniczych doszedł m.in. groch siewny uprawiany na suche nasiona i pastewny uprawiany na suche nasiona (peluszka). Środek aplikuje się bezpośrednio po siewie (najpóźniej do 5 dni) lub powschodowo, kiedy groch ma około 5 cm wysokości w dawce 3,5 l/ha.

Stosować go też można w soi najpóźniej do 5 dni po siewie, na glebę wolną od chwastów. Zalecana dawka to 1,5 l/ha, maksymalna – 2,6 l/ha. Trzeba pamiętać, że przy dawce powyżej 1,5 l/ha w niekorzystnych warunkach pogodowych mogą wystąpić objawy uszkodzeń, takie jak przejściowe zahamowanie wzrostu czy przebarwienia liści. Może mieć to negatywny wpływ na wysokość plonu.

W uprawie łubiny wąskolistnego, żółtego, białego i słonecznika preparat podaje się również bezpośrednio po siewie, na glebę wolną od chwastów w dawce 2,6 l/ha. Przy czym zalecana głębokość siewu to 3 cm.

Stomp Aqua 455 CS aplikuje się też na plantacjach nasiennych koniczyny czerwonej i lucerny po wschodach rośliny uprawnej, od fazy 3 liści właściwych w dawce 2,2 l/ha.

Kolejną uprawa jest tytoń, gdzie zalecanym terminem jest 1-4 dni przed sadzeniem rozsady, również na glebę wolną od chwastów. Zalecana a zarazem maksymalna dawka to 3,5 l/ha.

Środek stosuje się też w uprawach ziół. Pierwszym z nich jest dziurawiec zwyczajny. Termin aplikacji to czas , kiedy rośliny rozpoczną wegetację, a nowe przyrosty osiągną do 10 cm wysokości. Pierwszy rok po posadzeniu uprawy w dawce 3,5 l/ha, kolejne lata – 3 l/ha. Następną rośliną jest rumianek pospolity, gdzie podaje się go po wschodach do fazy tworzenia rozety w dawce 3,5 l/ha. Następną jest kozłek lekarski, gdzie aplikuje się wiosną w fazie 3-4 liści właściwych na glebę wolną od chwastów w dawce 3 l/ha.

Wśród upraw ogrodniczych można wymienić: cebulę uprawianą s siewu w dawkach dzielonych, cebulę uprawianą z dymki i z rozsady, czosnek, por uprawiany z siewu i z rozsady, marchew w dawkach dzielonych, pietruszkę korzeniową, pasternak, seler korzeniowy i naciowy, koper włoski, szparagi, rabarbar, ogórek, dynia uprawiana na folii lub włóknienie, chrzan, kukurydza cukrowa, kapusta głowiasta, kapusta włoska, kapusta brukselka, brokuł, kalafior, jarmuż uprawiany z rozsady, kapusta głowiasta uprawiana z siewu, kalarepa, sałata, endywia, bób, koper ogrodowy, seler listkowy, kolendra siewna, pietruszka naciowa, szczypiorek, roszponka, kminek zwyczajny, kozieradka pospolita, brzoskwinia, morela, wiśnia, czereśnia, śliwa grusza, pigwa, porzeczka czarna, czerwona, biała i agrest , malina, jeżyna, orzech włoski i laskowy, szkółki drzew i krzewów, tulipan, narcyz, miskant.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!