Szyjka korzeniowa porażona przez suchą zgniliznę nie przewodzeni substancji pokarmowych, trwale odcięty jest dostarczanie wody do nadziemnych części roślin. Uszkodzenia chorobowe prowadzą wylegania rzepaku w okresie jego dojrzewania. W trakcie wegetacji roślin choroba atakuje także łuszczyny, a sprawcy choroby mogą przenosić się wraz z nasionami.

Zaobserwowanie nekrotycznych plam na liściach, pędzie głównym oraz bocznych rozgałęzieniach, w dolnych częściach świadczyć będzie o infekcji chorobowej. Plamy obserwuje się na roślinie ok. kilkanaście centymetrów nad ziemią, są brązowe lub szare z widocznymi czarnymi zarodnikami grzyba (piknidia). Objawy wywołuje sprawca choroby, grzyb L. biglobosa.

Niżej, ok. 5-15 cm. od podłoża, u podstawy łodygi obserwować można brązowe lub brunatno brązowe plamy z czarnymi owocnikami, powodowane przez drugiego sprawcę suchej zgnilizny kapustnych, grzyb L. maculans.

Stwierdzenie objawów chorobowych na 10-15 proc. roślin jest sygnałem do przeprowadzenia zabiegu ochronnego przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych.

Przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych wykorzystuje się przede wszystkim preparaty triazolowe, głównie o substancje czynne: tebukonazol i metkonazol, które stosować można wiosną w fazie wzrostu pędu głównego.

Zwalczając suchą zgniliznę kapustnych najlepiej, jeśli substancja czynna działa także na inne groźne choroby rzepaku, jak czerń krzyżowych czy szarą pleśń. Dla poszerzenia spektrum zwalczanych chorób wykorzystywać można mieszaniny tebukonazolu z innymi substancjami czynnymi, np. gotowe mieszaniny fabryczne tebukonazolu z difenokonazolem, metkonazolem, prochlorazem, protiokonazolem. Wykorzystać można też mieszaninę fabryczną chlorotalonilu i tetrakonazolu.

Od fazy zwartego pąka przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych zastosować można oprysk preparatem opartym o tiofanat metylowy oraz mieszaninę dimoksystrobiny i boskalidu.

Od początku kwitnienia rzepaku przeciwko suchej zgniliźnie wykorzystać można należącą do grupy chemicznej strobiluryn, substancję czynną azoksystrobinę.

Podobał się artykuł? Podziel się!