- W tym sezonie monitoring prowadzony jest od 2 do 15 lipca br. Pułapki świetlne wabiące motyle omacnicy umieszczone są w 13 lokalizacjach obejmując 9 województw: dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie oraz lubelskie – podaje firma.

Dane aktualizowane są dwa razy w tygodniu, w każdy wtorek i piątek. Są one umieszczane w postaci wykresów, które dotyczą pojedynczej pułapki. Dzięki temu będzie można odszukać pułapkę w najbliższej okolicy.

Dla przypomnienia omacnica prosowianka to najgroźniejszy szkodnik upraw kukurydzy. Obecnie występuje już na terenie całego kraju.

- Na południu Polski uszkadza 50-80 proc. roślin, a lokalnie nawet 100 proc. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40 proc. roślin, a w Polsce północnej 15-20 proc. Zasięg występowania omacnicy w Polsce powiększa się z roku na rok – podaje Syngenta.

Jak działa monitoring firmy? - Omacnica to motyl nocny skutecznie wabiony przez światło pułapki. Codziennie rano zliczane są motyle omacnicy odłowione w pułapce. Na tej podstawie określany jest szczyt wylotu szkodnika oraz optymalny termin zabiegu chemicznego pozwalającego zwalczyć masowo wylęgające się larwy szkodnika, stanowiące główne zagrożenie dla uprawy – informuje Syngenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!