Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris) to chrząszcz barwy brunatnej, o ok.16 mm długości, należący do rodziny ryjkowcowatych. Jego larwy są białe, beznogie z wyraźnie zaznaczoną brunatną głową i dorastają do 30 mm długości. Szkodliwe są zarówno larwy, jak i dorosłe chrząszcze.

Szarek komośnik jest trudny do zauważenia, gdyż prowadzi żer nocny. Larwy pozostają w glebie, żerują wyłącznie na korzeniach, gdzie wygryzają niewielkie jamki i odgryzają korzenie boczne. Natomiast chrząszcze żerują na młodych częściach roślin: łodygach, liściach, a także na szyjce korzeniowej.

Uszkodzenia wyrządzane przez szarka komośnika mogą być mylone z powodowanymi przez pchełki burakowe. Na liściach obserwuje się półksiężycowe nadgryzienia, od brzegów blaszki liściowej, które wyglądają na pokarbowane.

Nie ma preparatów zarejestrowanych do walki z tym szkodnikiem w burakach, ale jego populację zmniejszają insektycydy stosowane przeciwko pchełce burakowej. Przy czym z uwagi na nocną aktywność szarka komośnika w celu ograniczenia jego inwazji zabieg opryskiwania, należy przeprowadzić późnym wieczorem lub w nocy, kiedy chrząszcze wychodzą na żer.

Podobał się artykuł? Podziel się!