PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Szarek komośnik podjada buraki

Szarek komośnik podjada buraki Szarek komośnik; Fot. Suedzuker

Na polach z uprawą buraków cukrowych widoczne są uszkodzenia młodych liści. Ich sprawcą jest szarek komośnik.Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris) to chrząszcz barwy brunatnej, o ok.16 mm długości, należący do rodziny ryjkowcowatych. Jego larwy są białe, beznogie z wyraźnie zaznaczoną brunatną głową i dorastają do 30 mm długości. Szkodliwe są zarówno larwy, jak i dorosłe chrząszcze.

Szarek komośnik jest trudny do zauważenia, gdyż prowadzi żer nocny. Larwy pozostają w glebie, żerują wyłącznie na korzeniach, gdzie wygryzają niewielkie jamki i odgryzają korzenie boczne. Natomiast chrząszcze żerują na młodych częściach roślin: łodygach, liściach, a także na szyjce korzeniowej.

Uszkodzenia wyrządzane przez szarka komośnika mogą być mylone z powodowanymi przez pchełki burakowe. Na liściach obserwuje się półksiężycowe nadgryzienia, od brzegów blaszki liściowej, które wyglądają na pokarbowane.

Nie ma preparatów zarejestrowanych do walki z tym szkodnikiem w burakach, ale jego populację zmniejszają insektycydy stosowane przeciwko pchełce burakowej. Przy czym z uwagi na nocną aktywność szarka komośnika w celu ograniczenia jego inwazji zabieg opryskiwania, należy przeprowadzić późnym wieczorem lub w nocy, kiedy chrząszcze wychodzą na żer.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)

 • Rolnik z Zamojskiego 2018-04-26 14:59:25
  Tak jest jest jego jak zobaczysz to juz na calym polu jest na gorkach pod miedzami i drogami. Jest jakas bakteria ktura go zaraża w postaci granulatu do stosowania przedsiewnego tylko nasi naukowcy z krajowej spolki siedza na (...) i czekaja az przestaniemy je uprawiac. Wtedy pójdą po rozum po sprawie! Rolnikowi zawsze po (...)!
 • rolnik 2017-05-26 16:18:56
  Cóż, każdy chce żyć ......
 • Grześur 2017-05-25 15:05:02
  Na każdej stronie o tematyce rolniczej jest informacja ,że żeruje w nocy... proszę Was ,idźcie w południe ,a zobaczycie . Jakby Was słuchać wszystkich to byście jedli cukier trzcinowy.
 • Grzegorz 2017-05-25 14:45:25
  artykuł spóźniony o 2 tygodnie, na Zamojszczyźnie po przesiewach spowodowanych szarkiem juz buraki powschodziły.
  Niektórzy jadąc na pole z herbicydem nie mieli co pryskać, 2 dni i po burakach
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!